Duanın büyük tesiri olduğu pek çok psikolog ve alim tarafından belirtilmiştir. Bu konuda gerek İslâm bilginleri gerekse Batılı Din ve bilim adamları tarafından pek çok kitap yazılmıştır. Özellikle duanın çeşitli yönleri ile etkilerinden bahseden Prof. Dr. Alexi Carrel'in &Dua adlı eseri okunmaya değer. Her millet ve her dinde dua vardır. Çünkü herkes az çok kendisini yaratan bir güce inanır. Adını tam olarak bilmese de, yanlış da ifade etse bu vardır. Dua, gerek Hıristiyan, gerek Musevi, gerekse Müslüman alimlerince ve gerekse de batıl (uydurma) din adamlarınca bilinen ve uygulanan bir ibadettir. Özellikle Batıl ve İlkel dinlerde dua başlı başına bir törenle yapılan çok ciddi bir ibadettir.

Duanın tesiri hakkında üstad Beriüzzaman şöyle demektedir. Duanın tesiri büyüktür. Bilhassa dua külliyet kesb ederek (artarak) devam etse; netice vermesi galiptir, belki daimîdir. Hattâ denilebilir ki: Sebebi hilkat-ı âlemin birisi de duadır. Yani, kâinatın hilkatinden sonra, başta nev'-i beşer ve onun başında âlem-i İslâm ve onun başında Muhammed-i Arabî (s.a.v)'in muazzam olan duası, bir sebebi hilkat-ı âlemdir. Yani: Hâlık-ı Âlem istikbalde o zâtı, nev-i beşer namına belki mevcudat hesabına bir saadet-i ebediye, bir mazhariyet-i esma-i İlahiye isteyecek bilmiş; o gelecek duayı kabul etmiş, kâinatı halk etmiş. Madem duanın bu derece azîm ehemmiyeti ve vüsati vardır; hiç mümkün müdür ki: Bin üç yüz elli senede, her vakitte, nev'i beşerden üç yüz milyon, cin ve ins ve melek ve ruhanilerden had ve hesaba gelmez mübarek zâtlar ittifakla Zât-ı Muhammedî Aleyhissalâtü Vesselâm hakkında, rahmet-i uzma-yı İlahiye ve saadet-i ebediye ve husul-ü maksut için duaları nasıl kabul olmasın? Hiçbir cihetle mümkün müdür ki, o duaları reddedilsin?" (1)

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1341
favori
like
share
keskinkilic_68 Tarih: 11.02.2007 05:49
eline sağlık arkadaşım yazdığını herkes tam anlayamadı bu da aslında bizim eksikliğimiz çünkü bu kelimeler genel olarak eski türkçeden alıntı, tabiki diğer dillerden de alıntı var

eline sağlık tekrar
elasultan Tarih: 01.02.2007 23:20
butür bilgilerinizi bizimle paylaştığınızı için teşekkürler.emeğinize sağlık
hsnorh Tarih: 31.01.2007 15:17
olmaz olur mu...
eskitoprak Tarih: 16.12.2006 14:01
Duanın tesiri var mıdır? » tabiki var
alibabacetin Tarih: 15.12.2006 10:21
estağfurullah helal olsun. Konami kardeş haklı kopyala yapıyştır yaparken dikkatli olmam gerek faydalı olması için yaptım inşallah olmuştur.
panason Tarih: 14.12.2006 10:14
Hakkim varsa sayet hepinize HELAL olsun.Alibabacetin arkadasimizda hakkini helal eder insallah.Cunku emegi var.
KONAMI Tarih: 13.12.2006 19:56
Kardeşim...
Konu şudurki paylaşımınız çok güzel...
Ama kardeşim yazdığınız yada kopyaladığınız yerden dikkat ederek yaparsak buradaki kardeşlerimize katkımız daha güzel olur.
Unutulmaması gereken bir konuda buradaki kardeşlerimiz çoğu Gurbetçi türkçeleri ister istemez zayıf olabiliyor yazılarımızda bunlarıda gözönüne alırsak paylaşımlarımız yararlı olur inşallah.
Bu yazı kimseye yazılmamıştır sadece genel sitedeki paylaşımlar için yazılmıştır. Konu burada olduğu için buraya yazdım.Hakkınızı helal ediniz.
Selametle
hakan80 Tarih: 13.12.2006 19:24
Allah Razı Olsun
SuRMeLi Tarih: 13.12.2006 18:16
Allah razi olsun..Emegine saglik