Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, dünya sarsacak projeyi Şubat'ta açıklayacaklarını söyledi.

Taşınabilir elektronik cihazlarda kullanılabilecek yakıt pili üreten Vestel, dünya çapında ses getirecek bir yatırıma da imza attı. Şirket, bor madenine dayalı enerji yatırımları konusunda yatırımlarını Şubat ayında açıklayacak.


Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, cep telefonu, notebook gibi taşınabilir elektronik cihazlarda kullanılabilecek yakıt pilini ürettiklerini, Şubat ya da Mart ayında piyasaya tanıtacaklarını söyledi.

Açıklamalarda bulunan Yüngül, grubun değişik sektörlerde yeni ürünler geliştirmeye devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin bor ve hidrojen kaynaklarını değerlendirmek amacıyla bir dizi ar-ge çalışması yürüttüklerini, bu kapsamda 1.5 yıl önce kamuoyuna verdikleri sözü yerine getirerek bir yakıt pili ürettiklerini söyledi.

Yüngül, şunları söyledi: Yakıt pilini hazırladık. Şubat ya da Mart ayında piyasaya tanıtacağız. Pil hemen tüm sektörlerde kullanılabilecek. Özellikle dizüstü bilgisayar, telsiz gibi aletler için enerji jeneratörü olacak. Bora dayalı enerji yatırımları konusunda dünya çapında ses getirecek başka projelerimiz de var. Ancak şu an açıklayamıyoruz. Şubat ayını bekleyin.

Borun yüzde 60-70'i Türkiye'de, Karadeniz'in dibi hidrojen enerjisiyle dolu. Un, şeker var, birleştirip helva yapmaya çalışıyoruz. Çok değişik ürünler planlıyoruz. Vestel'i bırakın Türkiye'ye çok büyük fayda sağlayacak projeler üzerinde duruyoruz.

ERKE GİBİ Mİ OLACAK?

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül'ün gizemli açıklamaları üzerine gazeteciler 'Enerji projeleriniz Erke Dönergeci gibi mi ?' sorusunu sordu. Yüngül, Erke Dönergecini boş görmeyin. Gelişmeleri izleyin yanıtını verdi.

İNSANSIZ HAVA ARACI OLİMPİYATLARI

İnsansız hava aracı projesinde de üretime geçtiklerini ve dünya çapında ihalelere girmeye başladıklarını dile getiren Yüngül, ürettikleri hava aracının ABD'de düzenlenen insansız hava aracı olimpiyatlarında 2. olduğunu belirtti. Aracın tamamen Türk mühendislerinin yazılımıyla üretildiğini belirten Yüngül, sözlerini şöyle sürdürdü:

Hava aracını yapmaya karar verdik, (Yabancı destek almadan yapamazsınız) dediler. Teknik üniversiteye projeyi verdik. 15 ayda ürün çıktı. Bu ürüne kimse inanmıyordu. Bu alanda uygulama yapan 500 firmanın katılımıyla ABD'deki olimpiyatlara katıldık ve 2. olduk. Dereceye girmemiz bize moral verdi ve yeni fikirler de oluştu.
İnsansız araçlarımız ülkemizde çeşitli kurumlarca kullanılıyor. İçişleri Bakanlığı ile bazı projeler hakkında görüşüyoruz. Bu araç ülke sınırı, boru hatları gözlemlerinin yanında miting ve maçlarda da kullanılabiliyor. Uluslararası ihalelere de katılıyoruz. Konuyla ilgili Pakistan, Malezya ve Avusturya'yla görüşüyoruz.

YENİ HEDEFLER

Grubun 2006 yılında 3,8 milyar dolar ciro yapmasının beklendiğini, bunun yaklaşık 800 milyon dolarının iç piyasa kaynaklı olduğunu dile getiren Yüngül, 2007 yılında 4 milyonu LCD olmak üzere 11 milyon adet TV, 3 milyon buzdolabı, 2,5 milyon çamaşır makinesi, 1 milyon fırın, 10 milyon adet dijital kutu, 250 bini dizüstü 500 bin adet bilgisayar üreteceklerini belirtti. 2007'de bulaşık makinası fabrikasının da üretime başlayacağını belirten Yüngül, en az 100 milyon dolar yatırım planladıklarını ifade etti.

Yüngül, grubun yazılım ürünleri ihracatının ise 30-35 milyon dolar civarında olmasını beklediklerini, havacılık sektörüne yönelik kablo donanımı işini de geliştireceklerini ifade etti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 876
favori
like
share
sivasspor Tarih: 12.01.2007 22:47
insallah düsündüklerini gerceklestirebilirler
sunum icin tesekkürler ellerine saglik
yakup20 Tarih: 12.01.2007 09:13
kardeş teşşekkürler.................
guven80 Tarih: 07.01.2007 15:53
bekleyelim görelim
eskitoprak Tarih: 16.12.2006 14:13
bilgiler icin tesekkurler
XX_Lord Tarih: 16.12.2006 11:47
Eğer gerçekten bu projeler hayata geçecekse helal olsun Vestel'e. Dünyayı peşinden sürükler ve Türkiye'nin gurur kaynağı olur.
kurtjara Tarih: 16.12.2006 11:25
Vestel'den insansız uçak
Dünya devlerinin 6 yılda geliştirebileceği teknolojiyi Vestel 2 yılda üretti ve bir ilki gerçekleştrdi. İşte o proje...


Vestel insansız uçak projesi dünya ikincisi olan 20 gencin hayali ile hayata geçiyor. İnsansız uçaklar askeri amaçlar dışında orman yangınları, çevre kirliği ve kaçak yapılaşma tespiti için de kullanılacak.

20 genç üniversitelinin hayali, Vestel'in insansız uçak projesinin temelini oluşturdu. Uluslararası dev şirketlerin 5 ile 6 yılda geliştirebileceği teknolojiyi Vestel 2 yılda geldi ve dünyanın ilk tam otomatik kullanılan insansız uçak projesini hayata geçirdi. İnsansız uçaklar 2007'nin ikinci yarısından sonra kullanılmaya başlanacak. Tiplerine göre Efe, Ege ve Arı adı verilen insansız uçaklar Orman yangınlarının tespitinden kıyı güvenliğine, meteorolojik ölçümlerden kaçak yapılaşmaya kadar pek çok amaç için kullanılabiliyor.

ÇANTAYA SIĞIYOR
Vestel İş Geliştirme ve Stratejik Planlamadan sorumlu İcra Kurulu Üyesi Cengiz Ultav Zorlu Grubu'nun Savunma Sanayi ve Güvenlik vizyonunun bir parçası olarak insansız uçak projesine yatırım yaptığını belirterek, insansız uçak projesinde sivil amaçlı kullanıma yönelik proje geliştirdiklerini kaydetti. Ultav 20 genç araştırmacının olağanüstü çabayla projeyi büyük bir hızla gerçekleştirdiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: "Bu gençlerin hayali Vestel'in vizyonu ile birleşince ortaya müthiş bir sonuç çıktı. Vestel bu uçakları sadece satmak için üretmiyor. Daha önemlisi bu insansız uçaklar kullanılarak güvenlik konusunda hizmet üretmeyi hedefliyor. Zorlu grubu iki yıldır büyük emek verdiği bu projelerin gerçekleşmesi için büyük kaynak ayırıyor. Biz insansız uçakların oldukça ekonomik koşullarda sivil amaçlı kullanılabileceğine inanıyoruz." İnsansız uçak ekonomik çözüm aracı olarak kullanılıyor. Uydu sistemlerine göre çok daha pratik ve anında canlı görüntü aktarabiliyor. İnsansız uçakların sivil amaçla kullanımı konusunda sınırlamalar var. Vestel ekibi insansız uçakların araç veya canlı takibi yapabilecek yeni yetenekler kazandırmaya çalışıyor. Uçaklar askeri amaçlar dışında sivil amaçlı olarak da kullanılabiliyor. orman yangınlarından kıyı güvenliğine, çevre kirliliğine pek çok amaç için kullanılıyor.

Dünya ikincisi ekip tasarlıyor

2002 yılında ABD'de düzenlenen insansız uçak yarışmasında İTÜ adına katılarak ikinci olan ekip 2 yıl önce Vestel'in insansız uçak projesine başladı. Vestel, yaş ortalaması 26 olan ekibi ile uzun soluklu araştırma geliştirme projelerinde kullanıyor. İTÜ Teknokent çatısı altında çalışan ekip yeni teknolojileri heyecahla insansız uçaklarda kullanıyor.

Vestel'in insansız uçak projesinde uçuş otomatik pilota bağlı olarak yürütülüyor. Tıpkı bilgisayar oyunlarında olduğu gibi elle kumanda edilerek de belirlediğiniz hedefe uçuş yapıyor. Herhangi piste ihtiyacı olmadan elle uçurulan uçak kolayca gövde üstüne iniş yapabiliyor. Bu sayede kısa sürede her koşulda uçurulabiliyor. Daha önceden harita yüklenebiliyor. 10 kilometre uzaklığa kadar anında görüntü aktarılıyor. İstenirse bu mesafe artırılabiliyor. 1,5 2 saat havada kalabilen uçaklara Vestel ekibi tiplerine göre insansız uçaklara Efe, Ege ve Arı adını veriliyor. Kullanılan kamera sistemi de ilklere imza atıyor. Hareketli kamera yuvası yeryüzündeki her noktadan detaylı görüntü almayı sağlıyor.

Arı gibi uçuyor şahin gibi görüyor

Vestel'in insansız uçak projesinde uçuş otomatik pilota bağlı olarak yürütülüyor. Tıpkı bilgisayar oyunlarında olduğu gibi elle kumanda edilerek de belirlediğiniz hedefe uçuş yapıyor. Herhangi piste ihtiyacı olmadan elle uçurulan uçak kolayca gövde üstüne iniş yapabiliyor. Bu sayede kısa sürede her koşulda uçurulabiliyor. Daha önceden harita yüklenebiliyor. 10 kilometre uzaklığa kadar anında görüntü aktarılıyor. İstenirse bu mesafe artırılabiliyor. 1,5 2 saat havada kalabilen uçaklara Vestel ekibi tiplerine göre insansız uçaklara Efe, Ege ve Arı adını veriliyor. Kullanılan kamera sistemi de ilklere imza atıyor. Hareketli kamera yuvası yeryüzündeki her noktadan detaylı görüntü almayı sağlıyor.

'Çinliye göre esnek ve farklıyız'

Vestel'in Sony ve Panasonic dışına tüm markaların Avrupa'ya satışları için üretim yaptığını belirten Cengiz Ultav, "Biz Çinli firmaya göre dana esnek yapıya sahibiz. 100 adet veya 100 bin adet üretim yapabiliyoruz. Avrupa'ya A kapısından da girdik" dedi. Cengiz Ultav, Vestel'in flat TV'nin (ince televizyon) en önemli parçalarından olan 'LCD panel'in çok büyük bölümünü artık Türkiye'de ürettiğini kaydetti. Ultav, "LCD panelin sadece camını Uzakdoğu'dan satın alıyoruz. Bunun dışındaki tüm parçaları Türkiye'de üretiyoruz. Normalde cam 10- 12 günde, panel ise 45 günde teslim ediliyor" dedi.

'Dizüstü PC, 50 saat kullanılacak'

Vestel bora dayalı yakıt pili ürünlerini 2007 Şubat'ta tanıtacağını açıklamıştı. Cengiz Ultav, Yakıt pili cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve asker telsizi gibi bataryalı cihazları çalıştıracak. Sistem, kimyasal dolu kalem büyüklüğünde bir yakıt tankı ile fotoğraf makinesi büyüklüğünde şarj cihazından oluşuyor. Şarj cihazının üzerindeki her laptopa uyacak 5-6 çeşit fiş bulunuyor. Şimdilik pil üretmek yerine pilleri şarj eden üniteyi piyasaya süreceğiz. Ultav, bu yakıt pili ile laptopların batarya süresinin 50 saatin üzerine çıkacağını söyledi.