Boynumuz, omzumuz, sırtımız ya da herhangi bir yerimiz ağrıdığında büyüklerimiz sıkça şöyle söylerdi zamanında Damar damar üzerine binmiştir!. Aslında hala böyle düşünenlerimiz vardır sanırım. En azından ben sıkça duyuyorum.

Ama şunu biliyorum ki vücudumuzda damar damar üstüne binmez!

Vücudumuzda damarlar anatomik bir yapı içerisinde sabit dururlar. Her hangi bir zorlanma, soğuk ya da kasılma durumunda yerlerinden hareket edip de yanlarındaki damarın üzerine yer değiştirmez, değiştiremezler. Her şey bir yana kaygan yapıları buna izin vermez.

Peki bu tür ağrılar nasıl oluşur derseniz? Pek çok sebebi olabileceği gibi, damarlar (arter ve ven yani temiz ve kirli kan taşıyan damarlar) ile sinir lifleri yan yana bulunurlar. Bu damar sinir paketleri yerine göre kasların arasından, yanından geçer kısacası komşuluk içindedirler.

Ve kas demetlerinin spazmına bağlı sinir sıkışması sonucu bu tür yumuşak doku ağrıları oluşur. Ya da sinirlerin omurgadan çıkışındaki sıkışıklıklara bağlı fıtık ağrıları olabilir ki bu konuyu bir başka yazıda paylaşacağız.

İşte halk arasında çok uzun yılladır yanlış kullanılan bu damar damar üzerine gelmiş denilen kas spazmı ağrılarına iyi gelsin diye lütfen yanlış masajlar yaptırmayın.

Her işin bir bileni, erbabı var. Masaj da bu işi profesyonel olarak yapan eğitimli kişilerin elinde tedavi edici olabilir. Aksi takdirde spazmı çözmek amacıyla yapılan masaj daha büyük sorunlara yol açabilir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6252
favori
like
share
Garip07 Tarih: 21.12.2006 02:52
paylasim icin sagol arkadasim
fiber_optic Tarih: 16.12.2006 07:05
[COLOR=coral]Bu deyim Anadolunun her tarafında kullanılır damar damar üstüne bindi diye :20:
ozlems_o Tarih: 15.12.2006 07:02
bende çok duyarım annemler hep söylerler masajda yaparlar :20:

bilgilendirdiğin için teşekkürler su perisi
casper Tarih: 14.12.2006 16:37
ben bile bazen bu deyimi kullanırım :67: