Sorum Şu:
Örneqin DDR 256Mb 133Mhz Ram iLe cALısan bir Pcye DDr 256Mb 400Mhz RAm ekLemiş oLsak caLısan sistemde bir aksakLık oLur mu ? yada direkt bir aksakLık oLmadan böyLe bir ram birLeştirmesi oLmaz mı ?


Aynen Sd RamLer içinde qecerLi midir?

Ayrıca Sd Ve DDr RamLer bir Pcye tam oLarak ekLenebiLir mi? ( sLot bacakLarının farkLı oLduqunu duydum ama ))

Umarım su sıkıntıma bir cevap verebiLirsiniz..

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 810
favori
like
share
Samsunlu55 Tarih: 18.12.2006 19:14
Hocam cok cok teşekkür ederim. en qüzeL şekiLde ve anLıyacaqım şekiLde anLatmıssınız. tüm merakımı bu cevabınızLa çözdüm.

Tekrar tekrar teşekkür ederim
milkboy Tarih: 16.12.2006 22:21
soruuzda belirtmiş olduğunuz gibi bir ram "DDR 256Mb 133Mhz Ram" maalesef mevcut değil ve hiç üretilmedi...sanırım ifadede bir karışlıklık olmuş?

133mhz veriyolunu kullanan ram türleri SD Ram lerdir.

DDR Ram türevleri ilk olarak 266mhz ile üretilmiştir şu an DDR 400 ve devamı olarak DDR 2 teknolojisi izlemektedir...

sorunuzdaki ifadeyi sdram olarak olgılarsak 133mhz bir sdram ile birlikte 400mhz bir DDR ram birlikte kullanılamaz..en bariz engel olarak dimm slot ismi verilen ram yuvalarının ddr ve sdramlerde farklı olması bu ramlerin birlikte kullanımını engeller.

not : sadece ilk üretidiği yıllarda DDR destekli birkaç mainboard hem DDR hem SD desteğini kısıtlıda olsa kısa bir dönem anakartlarında kullandılar.

çalışma sisteminde düşük mhz'e sahip aygıtın hızı baz alınır.

örneğin 100mhz 'li bir sdram yanına 133mhz lik bir sdram takarsanız sistem 100mhz de çalışmayı seçmektedir.

sorunuzda ki ifadeyi DDR cephesinden algılarsak pekte fazla değişen bir şey olmayacaktır.Yani DDR 266 mhz bir sisteme (destekliyorsa) DDR 400 lük bir ram takdığımız sistem 266mhz de çalışmasını sürdürecektir..

burada önemli olan nokta ram işleminin hızında ziyade bence sisteminizin kararlı çalışmasıdır.bu sebeble farklı mhz lere sahip ram leri mümkün miktarda aynı sistem üzerinde kullanmamak gerekir..Öyleki bir çok kaliteli ram üreticisi çift ram kullanımı için kit halinde satılan paketler üretmektedirler...illaki yükseltme gerekiyorsa aynı marka aynı mhz ve ince notka olarak nanosaniyelerine dahi dikkat edilmeli...

mesela kingston markasına ait cl2.5 bir ddr400 ram ile yine cl2.5 bir ddr400 kullanmak sistem kararlılığını ve dahi performansını etkileyecektir.

umarım yardımcı olabilmişimdir..