[COLOR=coral]ABD'de göğüs kanseri oranlarında büyük düşüş olduğu ve bunun hormon hapları kullanımındaki azalmaya bağlı olduğu bildirildi


Ülke genelinde yapılan bir çalışma, 2003 yılında göğüs kanseri oranında yüzde 7'lik bir düşüş kaydedildiğini gözler önüne sererek, düşüşün milyonlarca kadının menapoz hormon ilaçlarını almayı bırakmalarının ardından olduğuna dikkat çekiyor.

Texas'ta düzenlenen San Antonio Göğüs Kanseri Sempozyumu'nda sunulan çalışmaya göre, göğüs kanseri teşhisi konması beklenen potansiyel hasta sayısında yaklaşık 14 bin kadar azalma görüldü. Kanserin yıllar içinde oluşması sebebiyle hormon kullanımını bırakmanın yeni tümör oluşumunu anında önlemeyeceğine dikkat çeken uzmanlar, oluşmakta olan tümörlerin büyümesinin duracağı, küçüleceği ya da kaybolacağı fikrini öne sürdüler.

Düşüşün en fazla, menapoz hormon haplarının hedef kitlesi olan 50 yaş ve üzerindeki kadınlarda görüldüğü belirtilen çalışmada, östrojene duyarlı tümörlerin diğerlerine kıyasla iki kat daha fazla azaldığına da dikkat çekildi. Her iki faktör birleştirildiğinde, yani östrojen kullanımına bağlı tümör oluşumu olan 50 yaş üstü kadınlarda toplam düşüş oranının yüzde 12 olduğu açıklandı.

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü'nün verilerine göre, 2002 yılında ülke çapında yürütülen ''Kadın Sağlığı'' çalışması, östrojen hapları alan kadınlar arasında daha fazla göğüs kanseri ve kalp rahatsızlıkları görülmesinin ardından durdurulmuş ve bir yıl içerisinde hormon hapı kullanan kadın sayısı yarıya inmişti. Söz konusu tarihten itibaren göğüs kanseri oranlarında da düşüş başladığı; 2002'de her 100 bin kadının yaklaşık 134'ünde göğüs kanseri görülürken bu sayının 2003'te 124'e düştüğü ve bunun 1970'lerden beri en büyük düşüş olduğu belirtiliyor.

Öte yandan, Amerikan Kanser Topluluğu tarafından yürütülen başka çalışma da göğüs kanseri oranlarında düşüş olduğunu ortaya koyuyor. Amerikalı kadınlar arasında en yaygın kanser çeşidi olan göğüs kanseri,kadınların ikinci büyük ölüm sebebi olarak gösteriliyor. Bu yıl ABD'de yaklaşık 213 bin, dünyada ise 1 milyondan fazla kişiye göğüs kanseri teşhisi konması bekleniyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 485
favori
like
share
Garip07 Tarih: 21.12.2006 02:52
paylasim icin sagol arkadasim
ozlems_o Tarih: 16.12.2006 18:55
ilaçlar bile kanser yapıyorsa daha ne yapalım :67:

teşekkürler arkadaşım
SU-PERISI Tarih: 16.12.2006 10:24
özellikle tüp bebekte hormon hapları sıkca kullanılıyor.bir taraftan faydası olacak derken diger tarafta zararı oluyor :20: