SSK, Bağ-Kur, Yeşilkart ve Emekli Sandığı kurumlarına ait sağlık karnelerini kullananlar, 2007 yılından itibaren 62 kalem ağrı kesici ve antiromatizmal ilacı, 7 günlük dozajı aşan ambalajla satın alamayacak.

SSK, Bağ-Kur, Yeşilkart ve Emekli Sandığı kurumlarına ait sağlık karnelerini kullananlar, 2007 yılından itibaren 62 kalem ağrı kesici ve antiromatizmal ilacı, 7 günlük dozajı aşan ambalajla satın alamayacak.

Yeni uygulamayla doktorlar, hastaya ağrı kesici veya antiromatizmal ilaçtan herhangi birinden günde en fazla 2 tablet yazabilecek. Böylece bir haftalık tedavinin karşılığı olarak hasta 14 tablet kullanabilecek.

İlaç firmaları da resmi kurumların reçeteleri için satışa sundukları ağrı kesicileri ve antiromatizmal ilaçları içerisinde 14 adet tablet olacak şekilde yeniden ambalajlayacaklar.

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Bülent Ünsal, yeni uygulamanın önce ağrı kesiciler ve antiromatizmal ilaçları kapsayacağını, daha sonra da antibiyotik ve diğer bazı ilaçlar için benzer uygulamaların devam edeceğini söyledi.

Ünsal, ''Devlet, ilaçtaki savurganlığın önünü almak için tedbir alıyor. Maliye Bakanlığı, ilaçtaki tane sayısı sınırlaması uygulamasını Sağlık Bakanlığına bildirdi. Sağlık Bakanlığı da ilaç firmalarına yeni ambalajlar için yeniden ruhsat verecek'' dedi.

Ünsal, yeni uygulamayla eczanelerin resmi reçeteyle gelen hastaya, içerisinde 20 tablet bulunan aspirin yerine içerisinde 14 tablet bulunan yeni ambalajlı aspirini verebileceğini, ilaç firmalarının yeni anbalajlı üretim ruhsatı almak amacıyla Sağlık Bakanlığına başvuruda bulunmaya başladıklarını kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 410
favori
like
share
Garip07 Tarih: 21.12.2006 02:51
paylasim icin sagol arkadasim
ozlems_o Tarih: 16.12.2006 19:11
bu uygulama ekonomiyi inanılmaz rahatlatıcaktır eminim bizim halkımızda ilaç tükemini inanılmaz fazla :18:

teşekkürler arkadaşım
SU-PERISI Tarih: 16.12.2006 10:29
ilaçta çok fazla israf oluyor taneyle önlenebilir yalnız devamlı kullananlara çözüm getirilmesi lazım yoksa haftada hastanelerde ilaç yazdırma kuyrugu ve hastalarda sıkıntılar başlar
casper Tarih: 16.12.2006 08:31
belki boşa giden ilaç kaybı önlenebilir :20: