Endonezyada müslümanlık - endonezya ve müslümanlık hakkında

Kardeşlerim...

[COLOR=coral]* ENDONEZYA NASIL MÜSLÜMAN OLDU *

endi halinde bir tüccardı.Bir gün kumaşları gemiye yükledi.Endonezyaya gitti, oraya yerleşti.İşini orada devam ettirdi.Kumaşları kaliteliydi.Tam da halkın aradığı cinstendi.Kendisi de kanaat sahibi bir insandı.Kazancı az olsun, temiz olsun düşüncesindeydi.Bir gün geç geldi iş yerine.Eleman iyi bir kâr elde etmişti sattığı mallardan.Merak etti, sordu:
- Hangi kumaştan sattın?
-Şu kumaştan efendim.
-Metresini kaça verdin?
-On akçeye.
-Nasıl olur? diye hayret etti,
-Beş akçelik kumaşı on akçeye nasıl satarsın? Bize hakkı geçmiş adamcağızın. Görsen tanır mısın onu?
Eleman gitti, müşteriyi buldu, getirdi.Dükkan sahibi müşteriyi karşısında görür görmez, helâllik istedi ve fazla parayı müşteriye uzattı.Müşteri şaşırmıştı. Böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyordu.
-Ne demekti hakkını helâl et?
Olay kısa sürede dilden dile dolaştı.Çok geçmeden kralın kulağına kadar vardı. Sonunda kral kumaş tüccarını saraya çağırdı.Kral sordu:
-Sizin yaptığınız bu davranışı daha önce biz ne duyduk, ne de gördük.Bunun aslı nedir?
-Ben, dedi tüccar,bir Müslümanım.İslâm dini böyle emreder.Müşterinin bana hakkı geçmişti.Dolayısıyla kazancıma haram girmişti.Ben sadece bir yanlışı düzelttim.
Kral,
-İslâm nedir,Müslümanlık nedir? gibi peş peşe sorular sordu.Birer birer sorularını cevapladı.Kral ilk defa duyuyordu böyle bir dinin varlığını.Fazla zaman geçirmeden İslâmı kabul etti.Daha sonra kısa süre içinde de halk Müslüman oldu.

Kaynak :
* Büyük İslam Tarihi

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 524
favori
like
share
egunes Tarih: 10.01.2007 10:30
Allahım bana böyle güzel bir dinde domak ve büyümek imkanı verdin.İnşallah ölürkende senin dinin üzerine ölmeyi nasip et.
eskitoprak Tarih: 08.01.2007 16:38
elhamdulillah
Gönülce Tarih: 21.12.2006 11:13
güzel bir dine sahibiz
ellerine sağlık
GÜLSiMA Tarih: 19.12.2006 14:19
selamun aleyküm.dinimizin güzelliği yine ortaya çıkıyor bu yazıda da.emeğinize yüreğinize sağlık.selam ve dua ile
KONAMI Tarih: 18.12.2006 17:12
Kardeşlerim...

[COLOR=coral]250 milyonluk nüfusa sahip olan bugünkü Endonezyanın Müslümanlığı kabul etmesindeki sır sadece beş akçelik kumaştı.Yapılan tek şey vardı sadece: İnandığı gibi yaşamak, sahip olduğu güzellikleri çevresiyle paylaşmaktı. Efendimizin müjdesi herkese açık:

* Doğru ve güvenilir tüccar, kıyamet gününde peygamberler, sıddıklar doğrular ve şehitlerle beraberdir. *

[COLOR=coral]Yani, asıl etkili olan söz dili değil, hal diliydi. Konuşmaktan çok yaşamaktı. Anlatmaktan ziyade davranış dilinin devreye girmesiydi.