İlaca dayanıklı verem vakalarının sanılandan daha fazla olduğu ve bütün dünyadaki verem vakalarının yarıdan fazlasının Çin, Hindistan ve Rusya da görüldüğü belirtildi


Verem tedavisinde kullanılan birinci derecedeki ilaçlardan en az ikisine dayanıklı verem türüne, birden çok ilaca dayanıklı verem (MDR Tüberküloz) deniyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ABD deki Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi nden uzmanlar, 79 ülkede yaptıkları incelemede, 2004 de dünyada 424 bin ilaca dayanıklı verem vakası olduğunu belirledi.

Daha önce her yıl 300 bin yeni MDR tüberküloz vakasının ortaya çıktığı tahmin ediliyordu. WHO dan Dr. Mario Raviglione, Dünyanın bazı bölgelerinde, yani eski Sovyetler Birliği ve Çin de veremin ilaca dayanıklılığı artıyor dedi.

Raviglione, Lancet dergisinin son sayısında araştırmanın bulgularını yayınladı.

Dünyada her yıl verem olan 9 milyon kişiden 2 milyonu ölüyor. Doğu Avrupa ve Orta Asya da ilaca dayanıklı verem vakalarındaki artış ile HIV bulaşan insanların sayısındaki yükselme paralellik gösteriyor. Verem, AIDS hastalarını öldüren en fırsatçı enfeksiyonlardan biri olarak biliniyor. Verem mikrobunun ilaçlara direnci, hastalık uygun biçimde tedavi edilmediğinde ortaya çıkıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 388
favori
like
share
Garip07 Tarih: 21.12.2006 02:48
paylasim icin sagol kuzen
SU-PERISI Tarih: 18.12.2006 19:10
verdiğn bilğiler için teşekkürler özlemciğim