otelcilik ve turizm - konaklama tesisleri - turizm tesisleri - termal tesisler - otellerDevamlı yerleşme yerini geçici olarak terk eden kişinin en önemli ihtiyaçlarından biri konaklamadır. Turistin değişik mekanlarda geceleme ihtiyacını karşılayan tesisler konaklama işletmeleridir.

Turistik yörenin yabancılar tarafından ziyaret edilebilmesi orada konaklama imkanlarının bulunup bulunmaması ile yakından ilgilidir. Günümüzde konaklama tesislerinin nicelik ve nitelik olarak kazandığı özelliklerin turizm olayı olmaksızın düşünülmesi mümkün değildir. Konaklama tesislerinin geçirdiği evrim ve bu gün kazandığı özellikler, büyük ölçüde turizm etkisi ile gerçekleşmiştir.

Turizm İşletmeleri

· Ulaştırma işletmeleri
· Konaklam İşletmeleri
· Yeme-içme İşletmeleri
· Seyahat İşletmeleri
· Rekreasyon işletmeleri
· Hediyelik Eşya Satan İşletmeler
· Yan Hizmet İşletmeleri olarak gruplandırılabilir.

Ulaştırma işletmeleri; demiryolları, denizyolları, karayolları, havayolları.
Konaklama işletmeleri;

Otel:

Bir yıldızlı oteller; en az 10 oda
İki yıldızlı oteller; en az 20 oda
Üç yıldızlı oteller; en az 50 oda
Dört yıldızlı oteller; en az 100 oda
Beş yıldızlı oteller; en az 200 oda

Motel; karayolu güzergahı üzerinde veya mola noktalarına ve çevrelerine inşa edilen motorlu araçlarıyla yolculuk yapanların park, konaklama, yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayan işletmelerdir.

Tatil köyü; doğal güzellikler içinde kurulmuş rahat bir konaklamanın yanıssıra çeşitli spor ve eğlence hizmetlerinin de sağlandığı odaları otel odası, suit veya bunların kombinasyonu şeklinde oluşan ve dağınık yerleşme düzenine sahip yapılardan oluşan en az 60 odalı konaklama işletmeleridir.

Pansiyon; Müşterisine yeme-içme hizmeti veren yada kendi yemeklerini hazırlama imkanı tanıyan en az 5 odalı basit işletmelerdir.

Kamping; çadır veya karavanların geceleme, yeme-içme, dinlenme ve spor gibi gereksinimlerini karşıladıkları en az 30 üniteli tesislerdir.

Apart oteller; Belgeli bir otel ya da tatil köyü içinde yer alan, müşterilerinin yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabilen otel gibi işletilen işletmelerdir.

Oberj (Dağevi); spor veya av turizmine yönelik faaliyet gösteren en az bir yıldızlı otel niteliklerini taşıyan konaklama tesisleridir.

Gezer otel; müşterilerin karayollarında seyahat ve geceleme, yeme-içme için yardımcı ve tamamlayıcı üniteleride bünyelerin de bulunduran en az 2 yatak kapasiteli gezici tesislerdir. (Karavanlar)

Hostel; gençlik turizmine yönelik faaliyet gösteren en az 10 odalı yeme-içme hizmeti sunan tesislerdir.

Termal tesis; müşterilerine klasik konaklama işlemlerinin yanında onlara sıcak su ile yapılan temel terapiler ve destek amaçlı yan tedaviler içeren sağlık paketlerini kapsayan tesislerdir.

Kaplıca; termal kaynak üzerine ya da çevresine kurulan, mineralize suyun yalnız veya çamur gazı ile birlikte kullanılması ile insan sağlığına olumlu tedavilerein yapıldığı tesislerdir.

Yiyecek-içecek işletmeleri; genellikle konaklam tesisi bünyesinda bulunan bu işletmeler bağımsız işletmelerde olabilir. Üç yıldızlı otel statüsünden itibaren konaklama tesislerinde bulunmak zorundadırlar.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1151
favori
like
share