Yönetmen Marc Forster
Senaryo Zach Helm
Oyuncular Will Ferrell, William Dick, Guy Massey, Martha Espinoza, T.J. Jagodowski
Filmin Türü Komedi, Fantastik
Orijinal Adı Stranger Than Fiction
Yapımcı Firma Columbia Pictures, Mandate Pictures
Yapım Yılı 2006
Yapım Ülkesi ABD
Orijinal Dili İngilizce
Filmin Süresi 113 dakika
Dağıtıcı Firma Fida film
Vizyon Tarihi 15.12.2006


Sıradan görünen ve genellikle yalnız olan maliye müfettişi Harold Crick, yaptığı her hareketi, düşündüğü ve hissettiği her şeyi korkutucu doğruluktaki ayrıntılarla anlatan bir kadın sesi duymaya başlar. Harold'ın özenli ve kontrollü yaşamı, sadece kendisinin duyabildiği bu anlatımla alt üst olur. Ses yakında öleceğini söylediğinde, Harold bu öyküyü yazan kişiyi bulması ve sonunu değiştirmeye ikna etmesi gerektiğini anlar. Harold'ın kafasındaki sesin bir zamanlar göklere çıkarılan ama şimdi unutulmaya yüz tumuş ve eserlerinin içinde en iyisi olabilecek kitabına bir son bulmak için uğraşan romancı Karen Kay Eiffel olduğu ortaya çıkar. Kay'in önündeki son engel, ana karakteri öldürmek için yaratıcı bir son bulmasıdır, ama Harold Crick'in yaşadığından ve yazdığı sözlerle hakkındaki planların farkında olduğundan haberi yoktur. Bunlar yetmezmiş gibi, Kay'in yayıncısı, Kay'in romanını bitirmesi ve Harold Crick'i öldürmesi için sert asistanı Penny Escher'i görevlendirir.

Kaderinin kontrolünü ele almak ve zamansız ölümünü engellemek için ümitsizce çırpınan Harold'ın yardım istediği Jules Hilbert adındaki edebiyat teorisyeni, Harold'ın öyküyü trajediden komediye çevirerek kaderini değiştirebileceğini söyler. Profesör Hilbert, Harold'ın komedinin en temel formüllerinden birini izlemesini önerir: birbirinden nefret eden iki kişi arasındaki aşk öyküsü. Bu öneri, Harold'ın özgür ruhlu bir pastacı olan Ana Pascal'la sıradışı bir ilişki başlatmasına neden olur.

Harold gerçek aşkı ve gerçek hayatı ilk kez yaşarken, bir komedinin tüm öğelerini taşımaya başlayan öyküde kaderinden kaçtığını ve ölmeyeceğini düşünür. Ama Harold, Karen Eiffel trajedilerindeki karakterlerin tam da hayattan en çok zevk aldıkları anda öldüklerinden habersizdir. Harold ve Kay'in girdikleri keşfedilmemiş bölge, onları tek bir insanın varlığının bazı şeyler karşısındaki ağırlığını tartmak zorunda bırakacaktır: Ölüm ve yaşam üzerine, ölümsüz bir sanat eseri olabilecek bir roman... ve vergiler.
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 935
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 17:08
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
akin42 Tarih: 07.02.2007 18:36
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
kurtjara Tarih: 20.12.2006 13:08
Bu garip den gelen sesi dinlemek lazım :46:


Dustin Hoffman'ı ebey bir zamandır beyaz perde de görememiştik...

teşekkürler özlem :23: