sabır nedir - sabrın önemi nedir - hangi durumlarda sabretmeliyiz - sabır kaç kısımdır - sabırla ilgili yazılar - peygamberlerin sabrı
SABIR:Sözlük anlamı: Menetmek ve hapsetmektir. Kontrol etmek anlamı da vardır.
Sabır; Nefsi ALLAH’a itaat etmeye hapsetmek ve bu itaate devamlılığı korumaktır.
Sabır; İnsanın kendisini feryat etmekten,dilini şikayet etmekten engellemesidir.
Sabır; Güzel ve hoş olmayan şeyleri yapmaktan sakınmaktır.
Sabır; Bela geldiğinde edep ve ciddiyeti korumaktır.
Sabır; Felaket zamanında kalbin sabit kalmasıdır.
Sabır musibet anında ortaya çıkar. Peki musibet nedir? İnsana isabet eden şeye denir. Hastalık,sevinç,üzüntü... yani ALLAH’ın kulu imtihan ettiği şeydir musibet ve bela.
Musibetler bazen Müslümanlar için iyi olabilir. Mesela Müslümanım deyip,Müslüman gibi görünen bazı insanlar musibet anında isyan edince onların imanının zayıf olduğunu anlarız.
Aynı zamanda başına musibet gelen birisini ALLAH eğitiyor demektir. Zorluklarla bilenip daha kuvvetli imana sahip olsun ve olgun bir mümin olsun diye musibete uğramış olabilir o kişi.
Ayrıca musibetler müminlerin günahlarını siler. Rasûlullah(s.a.v) şöyle buyuruyor: “ Bir Müslümana yorgunluk,ağrı,keder,acı,tasadan diken batmasına varıncaya kadar bir şey isabet etse ALLAH buna karşılık onun hatalarını örter.”
Sabır bir çok ahlaki özelliğin varolması için gerekli olan bir unsurdur. Mesela

İffet;şehvetin haram isteğine karşı olan sabırdır.zıddı zinadır.
Tokgözlülük;mide şehvetine,yemeğe acele başlamamaya sabırdır. Zıddı açgözlülüktür.
Sır tutmak; açıklanmayacak ve söylenmeyecek sözleri söylememeye sabırdır. Zıddı söz yaymadır.
Yumuşaklık;kızgınlığı yenmeye sabırdır. Zıddı hemen kızmaktır.
Affetmek;intikam almamaya sabırdır. Zıddı öç almaktır.
Çalışkanlık;acizliğe ve tembelliğe sabırdır.
Adalet;haksızlık etmeden hüküm vermeye sabırdır. Zıddı zulümdür.

SABRIN SABIR OLABİLMESİ İÇİN ŞUNLAR GEREKLİDİR:

1)İHLAS: Başkaları için değil,sadece ALLAH’ı razı etmek için sabretmek gerekir. ALLAH için olmayan sabra tahammül denir. Ve tahammülden hiçbir sevap alınmaz.

2)ALLAH’I KULLARINA ŞİKAYET ETMEMEK: Başıma şöyle şöyle şeyler geldi diyerek bunları insanlara sızlanarak anlatmak. Başına musibet gelenin yapacağı dua şudur: “Biz ALLAH’tan geldik ve ancak O’na dönücüleriz.(İnna lillah ve inna ileyhi raciun) ALLAH’ım! Musibetimin ecrini yalnız senin katından umuyorum. Bu hususta beni mükafatlandır. Bana bundan daha hayırlısını ihsan et.”

3)SABRIN ZAMANINDA OLMASI: Başına kötü bir olay gelen kişi ilk günler ağlayıp sızlayıp feryat eder daha sonraki günlerde susup sabrettiğini söylerse bu sabır olmaz. Musibetin ilk anında ALLAH’tan geldiğini hatırlaması ve hemen sabretmesi gerekir.

4)YILMAMAK: Eli kolu bağlı bir şekilde beklemek sabır değildir. Bir kişinin sabredip sabretmediğini nasıl anlayabiliriz diye soru sorulacak olursa şöyle cevaplayabiliriz: Başına musibet gelen kişi musibet gelmeden önce yapmış olduğu herhangi bir güzel davranışı ya da ameli terk ederse sabretmemiş olur.

SABRI ŞU KISIMLARA AYIRABİLİRİZ.

DÜNYA BELALARINA SABIR: Hastalık,ölüm,malın kaybolması gibi durumlardır. Bir hadiste şöyle buyruluyor:”ALLAH :Ben kulumu iki gözünden mahrum etmekle imtihan ettiğim zaman sabrederse ona gözlerine karşılık cennet veririm,buyurdu.

ALLAH’A KULLUKTA SABIR: İbadette sabır üç bölümden oluşur. Başlarken niyetin sağlam ve ihlaslı olması,şüpheden,gösterişten uzak olması gerekir. İbadet esnasında ALLAH’ı hatırdan çıkarmamak,en güzel bir şekilde ve sünnete uygun yapmaya çalışmak gerekir. İbadetten sonra kendini beğenip ben ne güzel de ibadet yapıyorum dememek gerekir. ALLAHım! Benden kabul buyur demek gerekir.

DAVET ETMEDE SABIR: İnsanlara iyiliği emredip kötülükten sakındırırken bize yapılacak olan eziyetlere,hakaretlere aldırmayıp davet etmeye devam etmek. Yani sabredip yılmamak.

İLİM TALEP ETMEDE SABIR: Kuran ve ALLAH’ın sevdiği kitapları okurken,yada ders olarak anlatılan yerlere giderken şeytanın vesveselerine kulak asmamak. Israrla ilim öğrenip pes etmemek.uykuyu,oyunu ilime tercih etmemek.

NİMETE SABRETMEK: Kul,ALLAHın verdiği başarı,güzellik,zenginlik gibi nimetlerin kendinden olduğunu sanıp da gururlanmaması,kibirlenmemesi gerekir. Ben kendim kazandım dememesi gerekir. Şımarmaması ve bu tür duygulara karşı sabredip ALLAH’a dayanması gerekir.

SABRI KOLAYLAŞTIRAN UNSURLAR ŞUNLARDIR:

*namaz *ALLAH’ın kolaylık sağlayacağına ve kurtaracağına inanmak ve Ondan yardım dilemek

Hz. Eyyub hastalığa karşı sabrıyla, Hz. Yakub çocuğunun kaybolmasına karşı sabrıyla, Hz. Nuh toplumun 950 sene islama davet ederken gösterdiği sabrıyla, Hz. İbrahim ateşe atılırken dininden dönmemesiyle gösterdiği sabrıyla, Hz. Musa firavunun ölüm tehditlerine karşı sabrıyla bizlere örnek olmuştur.

alıntıdır

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 997
favori
like
share