Osmanlı ve İslam dünyasında çeşitli hastalıklarda ilaç olarak kullanılan gülün marifetlerini modern tıp dünyası yeni yeni keşfediyor


Osmanlı ve İslam dünyasında gülün sağlık alanındaki kullanımına ilişkin araştırma yapan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Altıntaş, gül yağı, gül suyu, gül şerbeti, gül reçelinin, binlerce yıl çeşitli hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanıldığını söyledi. 5 yıldır bu araştırma üzerinde çalıştığını anlatan Altıntaş, “Yaptığım araştırmalar, gülün tedavi edici özellik taşıyan bir ilaç olduğunu ortaya çıkardı. Binlerce yıl gül yağı, gül suyu, gül şerbeti, gül reçeli, çeşitli hastalıklarda ilaç olarak kullanılmış ve büyük faydası görülmüş” dedi. Altıntaş, sentetik ilaçların yan etkilerinin görülmeye başlamasının ardından dünyanın alternatif tıpa yöneldiğini belirterek, yapılan araştırmaların, gülün tıp dünyasında önemli bir yerinin olduğunu gösterdiğini vurguladı.

ATEŞ DÜŞÜRÜYOR

Altıntaş, mide, karaciğer, bağırsak, ateşli, hazımsızlık gibi hastalıklarda ve cilt tedavilerinde gül suyu, gül yağı ve gül şerbetinin kullanıldığının altını çiziyor. Altıntaş, 'Gül suyunun ciltteki yaralanmalarda, cilt rahatsızlıklarında büyük etkisi var. Ayrıca serinletici ve ateş düşürücü özelliği bulunmakta. Kırışıklıklara karşı ve yaşlanma etkilerini geciktirici özelliği var. Gül yağı ise strese karşı kullanılıyor. Osmanlılar'da gül yağı psikolojik tedavilerde kullanılmış. Özellikle gül yağı ile baş ovulduğunda baş ağrılarına iyi geldiği gözlenmiş. Gül reçeli, şurubu, şerbeti ise mide için bire bir. Hazımsızlıkta, karaciğer hastalıklarında gül reçelinin tedavi etkisi büyük' dedi. Altıntaş, 'Bugünün tıp dünyası gülü yeni yeni keşfediyor” dedi.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 567
favori
like
share
Garip07 Tarih: 21.12.2006 02:45
paylasim icin sagol kuzen
SU-PERISI Tarih: 20.12.2006 16:42
ayrıca kırmızı gülün yapragı özellikle kırmızı gülün yaprakları kullanılır. 20 gr. gül 1 lt. suda haşlanarak bir fincan içildiğinde ishali keser. Aynı su ise yapılan gargara bademciklerde, göz banyosu da gözlerdeki iltihaplara iyi gelir.