Kardeşlerim...

[COLOR=coral]* KADIN PEYGAMBER GELMİŞMİDİR ? *
Peygamberliğin pek çok özellik ve şartı vardır.Bunlardan birisi de erkek olmasıdır.Bu husus Yusuf sûresinin 109, Nahl sûresinin 43. ve Enbiya sûresinin 7. âyetlerinde açıkça ifade edilir.Meselâ Nahl sûresinin 43. âyetinin meali şöyledir:
* Ey Resulüm! Senden önce de kendilerine vahiyde bulunduğumuz erkeklerden başkasını peygamber olarak göndermedik.Eğer bunu bilmiyorsanız, bilgi sahiplerine sorun *
Âyetin mealindeki erkekler ifadesi her üç sûrede de ricalen olarak geçer.
Kadından peygamber gönderilmemesinin hikmetleri hususunda da şunlar söylenebilir:
Peygamberlik ağır bir yük, güç bir vazifedir.Kadın ise yaratılışı itibarıyla nazik ve zayıf olduğundan böyle ağır ve zor bir işin üstesinden gelemez.Çünkü peygamberlik devamlı bir şekilde sabır ve mücadele etmek ister.İstisnasız bütün peygamberler hak dini anlatırken, çeşitli belâlara ve sıkıntılara mâruz kalmışlardır.Hz. Âdemden Peygamber Efendimize kadar bütün peygamberlere çeşitli iftira ve hakaretler yapılmış, pek çoğu işkence görmüş başta Hz. Zekeriya,Hz. Yahya ve Hz. Cercis olmak üzere yüzlercesi de şehid edilmiştir. Peygamberlerin hepsi de bütün bu zulüm ve eziyetlere karşı tam bir sabır ve tahammül göstermişlerdir.Cenâb-ı Hak böyle zor ve ağır bir vazifeyi kadınlara yüklememiştir.Ayrıca kadının biyolojik yapısı bir engeldir.Çünkü, nübüvvet vazifesini ayda 15 gün hayızdan dolayı yapamayacak, imamete geçemeyecek, orucunu tutamayacaktı.Bir de lohusalık durumu var ve hele hamileyken, işleri yürütmesi bütün bütün zorlaşacaktı.Zira çocuğu karnında veya kucağında taşırken, insanları idare edecek ordu kumandanı olacak strateji tespitinde bulunacak ve fiziki durumunun gereği, bütün boşluklara rağmen, en önde bulunması gerekli olan bir insan kadar çevik hareket edecek.Bütün bunlar, kadının peygamberliğini imkânsız kılan şeylerdir.Evet, bunların kadınlar tarafından, kadınlara has arızalarla birlikte yürütülmesinin imkânı yoktur. Efendiler Efendisi de, bu hususa dikkati çekmiş ve onları :
* Yâni dine ait meseleleri tam yerine getiremeyen ve bazı şeyleri idrak edemeyenler *[Buhari] diye anlatmıştır. Halbuki Peygamber, rehber ve kusursuz bir önderdir.Çünkü herkes onun vaziyetine bakıp durumunu ayarlayacaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 769
favori
like
share
panason Tarih: 17.02.2007 09:35
Cok guzel eciklamissin KONAMI.ellerine saglik.
shekspear61 Tarih: 11.02.2007 11:22
Bunlar tamam en dinimizi bilmeyen ve bozmak isteyenlerin sonuçsuz kalmaya mahkum çabalarıdır.Allah tüm müslümanları bu tür (insanlar)dan korusun...
keskinkilic_68 Tarih: 11.02.2007 06:05
aslında herkes bilio kadın peygamber gelmediğini

bu olaylar düzmece arkadaşlar
hsnorh Tarih: 31.01.2007 15:19
eLLerine sağlık...
yakup20 Tarih: 12.01.2007 08:37
Aslında Medyanın Aktardıklarını değil de gerçek habere ulaşırsak kütehyadaki olaylar daha da netleşir..............
eskitoprak Tarih: 08.01.2007 16:05
biliyorlar ama ogrenecekler insallah
eReN_GüL Tarih: 21.12.2006 11:42
.yoksa kütahya da inanılıp sapıkça şeyler yapılan olaylar meydana gelmez

tsk arkadasım cok dogru yazmıssın katılmamak mumkun mu sana
hallavye Tarih: 21.12.2006 11:39
Kadın peygamber gelmediğinin ve gelmeyeceğinin artık iyice öğrenmesi gerekiyo bazı müslümanların.yoksa kütahya da inanılıp sapıkça şeyler yapılan olaylar meydana gelmez :16: