kollarda ağrı - kol ağrısı nedenleri - sol kol ağrısının kalple ilişkisi - kalp krizinde sol kol ağrısıÖzellikle sol kola vuran ağrılarda -hastanın yaşı da göz önüne alınarak genelde 20 yaş sonrası- ağrının kalple ilişkisi var mı yok mu ayırt edilmelidir. Burada sadece bir EKG (elektrokardiyografi) kâfi değildir.

Hastanın hikâyesi ve daha ileri tetkiklerle bu düşünce desteklenmelidir. O açıdan EKG’nin eforlu çekilmesi önerilir. Eğer sonuç pozitif değilse 64 kesit BT (bilgisayarlı tomografi) ile kalp damarlarına kabaca bakılır.

Bu da bir fikir vermezse en kesin teşhis Koroner Anjio’dur. Bunun yanında yine kalp ile ilgili laboratuvar tetkiklerinin yapılması zorunludur. Şayet yapılan bu işlemler kalp hastalığı yönünden olumlu sonuçlar vermez ise diğer nedenler araştırılır. Kalp hayati merkez olduğu için önemi de fazladır.

Kol ağrısında en fazla düşünülecek sebeplerden birisi de boyun fıtığıdır. Hastalarda yanlış bir anlayış var. Ağrı şayet kola vuruyorsa, “Bende boyun fıtığı yok” diye düşünüyorlar. Bu bakış açısı doğru değildir.

Boyun fıtığında ağrı kola vurmayabilir, sadece boyunda olabilir yine sadece omuzda olabilir. Kolun belli bir bölümünde olabilir, ellere vurabilir. Genelliklede uyuşuklukla birlikte görülür.

Bazı boyun fıtıklarında hiç ağrı da olmayabilir. Yüz binlerce insan boyun fıtığı olduğunu bilmeden yaşamaktadır. Ne zaman ki bir belirti verir o takdirde fark edilir. Kolda güç kayıpları oluşur. Ağrı çok şiddetli ve yakıcı tarzda olur. Bazen de parmaklarınızı dahi hareket ettiremez hale gelebilirsiniz.

alıntı

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 19943
favori
like
share