kolda ağrı nedenleri - boyun fıtığı ve kol ağrısı - dirsek eklemlerinde tutulma - romatizmal hastalıklarda kol ağrısıKoldaki ağrılar boyun fıtığı ve kalple ilgili şikâyetlerin dışında dirseklerdeki sorunlara veya el bileğindeki sorunlara yada eldeki sorunlara bağlı olarak da oluşabilir.

Dirsek ekleminin temel görevi el bileğini uygun pozisyonda tutabilmektir. Dirsekteki eklemlerin dirseğin sabit tutulmasında yüzde 50 oranında katkısı vardır. Diğer yüzde 50’lik bölümü ise dirsekteki yumuşak dokular tarafından sağlanır. Dirsekteki bağlar, kaslar vb.

Dirsek bölgesinde kemiğe ve oradaki ekleme ait sorunlardan ağrılar oluşabilir. Diğer bölgelerden dirseğe yansıyan ağrılar da olabilir. Burada romatizmal hastalıkları da göz ardı etmemek lazım.

Ayrıca çok sık görülen Tuzak Nöropatileri dediğimiz yatış pozisyonuna göre o bölgeye direkt veya indirekt basınçlar sonucu da oluşabilir.

Ayrıca dirsekte hareket kısıtlılığı, kas zaafları ve kilitlenmeler de görebiliriz. Bu ağrılardan hastanın yaptığı sporlar veya mesleki çalışmalar (özellikle kolunu kullananlarda) sorumlu olabilir.

Bu tür problemlerde diyabet ve alkolizmi de göz ardı etmemek gerekir. Dirsekteki şişkinliklerin lokal veya yaygın olup olmadığına da bakılır. Her iki kolun dirseğine birlikte baktığınız zaman bunu ayırt edebilirsiniz. Dirsekteki kırıklarda bu şişlik genelde yaygın şekilde olur.

Dirsekte ağrıya yol açan hastalıklara kabaca bakarsak; tenisçi dirseği veya golfçü dirseği bir de bursitler vardır.

Romatizmal hastalıklar da ağrı yapar. Gut hastası olanlarda dirsek ağrıları görülebilir. Ayrıca kırıklarda ve kemik tümörlerinde bu ağrılara rastlanır.

Kola gelen sinirlere ait patolojilerde özellikle tuzak nöropatilerinde dirsekte ağrı görülür.


alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7670
favori
like
share
pirenine Tarih: 24.02.2012 23:31
faydalı paylaşım teşk