[COLOR=burlywood]Moses Mendelssohn hiç yakışıklı bir adam değildi. Çok kısa boyunun olmasının yani sıra, çok garip bir de kamburu vardı.

Moses Mendelssohn, günün birinde Hamburg'da yasayan bir işadamını ziyarete gitti. İşadamının, Frumtje adında çok güzel bir kızı vardı.

Moses, bu güzel kıza umutsuz bir aşkla tutuldu. Fakat güzel kız onun çirkin görüntüsünden ürkmüştü. O nedenle, değil onun sevgisine karşılık vermek, yüzüne bile bakmak istemiyordu.

Ayrılma zamanı geldiğinde Moses, güzel kızın üst kattaki odasına çıktı ve tüm cesaretini toplayarak onunla son kez konuşma girişiminde bulundu.

Kızın güzelliği öylesine olağanüstüydü ki, bir an için onun cennetten geldiğini bile düşündü. Fakat kızın, basını kaldırıp da yüzüne bakmamaktaki direnci, Moses'i çok üzdü. Güçlükle başarabildiği konuşması sırasında çirkin aşık, bu güzel kıza bir soru sordu:

"Evliliklerin kutsal bir özelliği olduğuna inanır misiniz?" dedi.

"Elbette" diyerek yanıtladı güzel kız ve gözlerini yine kaldırmayıp Moses'in yüzüne yine bakmadan, kendi de ona bir soru sordu:

"Peki ya siz?" dedi. "Siz inanır misiniz buna?" Moses bir an bile duraksamadı:

"Evet,ben de inanırım" dedi ve ekledi:

"Biliyor musunuz? Her erkek çocuğu doğduğunda Tanrı, onun evleneceği kızı belirlermiş. Benim doğumumda da, benim evleneceğim kız belirlenmiş ve bana 'Senin karın kambur olacak' demiş. O zaman ben bir istekte bulunmuşum Tanrı’dan.

“Tanrım, kambur bir kadın bir trajedi olur. Lütfen onun kamburluğunu bana ver ve onu güzel bir kadın yap” demişim."

Moses'in bu sözlerinden sonra Frumtje gözlerini yerden kaldırdı, onun gözlerinin içine baktı ve elini uzatıp, Moses' in elini tuttu. Ve daha sonra da onun, sevgili eşi oldu.Bu anlattığımız bir "peri masalı" değil, ünlü Alman besteci Mandelssohn'un büyükbabası ile büyükannesinin evlenmelerinin öyküsüdür.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 518
favori
like
share
hkn38 Tarih: 22.01.2007 15:27
ellerine sağlık
ImmortaL-13 Tarih: 22.01.2007 03:22
kabul etmek istemesekte,hep masalların güzel bitmesini beklesekte ben bu hikayeye inanmıyorum.tamam güzellik herşey değildir ama hiçbir şey de değildir.iki kelimeyle birine aşık olabilir yada kendinize aşık edebilirsiniz ama kimse kambur ve çirkin bir insanı iki kelime için sevmez.güzel çirkin sevgililerim oldu,en sevdiğim en güzeli değildi..ikinciside değildi..üçüncüsüde..ama en sevdiğimdi...bende biliyorum güzel diye sevilmeyeceğini ama bu abartı olmuş.aklınız takılır çirkinseniz acaba başkasına bakıyormu diye yada sevgiliniz çirkinse(ki çirkin diye bişi yoktur)bir başka göze dalmışsınızdır mutlaka,aşk başka bir duyguya dönüşür zamanla..neyse kızmayın bana sadece kendinize bir daha sorun böle bi olayda siz ne yapardınız?

bu arada paylaşım güzel inanmıyorum dedim diye yanlış anlama gerçekten harikaydı
Gönülce Tarih: 08.01.2007 13:00
teşekkürler paylaşımın için
güzel bir hayat öyküsü
SoN-GüL Tarih: 21.12.2006 17:00
gercekten alisilmadik birsey

acaba günümüzde böyle sevgiler varmiki

ben hic sanmiyorum

belki büyüklerimizde buna benzer seyler yasamistir

neyse yüregine saglik
ozlems_o Tarih: 21.12.2006 16:04
inanmıyorum yaa çok güzeldi gerçek olması daha güzek yapmış bu hikayeyi :3:

teşekkürler fiber_optic