Ersin ve Papağan

Ersin her zaman evde bir kuş beslemeyi arzu etmişti. O gün kapıdan giren babasının elinde büyükçe bir kafes görünce gözlerine inanamadı. Kafesin örtüsünü kaldırdı: Sarı, lacivert, rengarenk bir papağandı bu! Ersin çok sevinmişti. İlk günün akşamı Ersin'le papağan koyu bir sohbete daldılar:

Ersin: Seni en iyi şekilde besleyebilmem için senin hakkında herşeyi öğrenmek istiyorum güzel papağan. Önce en sevdiğin yemeği söyle bana.

Papağan: En sevdiğim yiyecek 'çekirdek'!

Ersin: Nasıl olur, nasıl yiyeceksin sen onu?

Papağan: Ben yiyeceklerimi tıpkı bir sandviç gibi iki ayağımla tutarak yiyebilirim. Çekirdeğin kabuğunu da dilimle ustalıkla ikiye ayırırım. Bu şekilde karnımı doyurabilmem bana Yüce Allah'ın bir lütfudur.

Ersin: Çok merak ediyorum, bu rengarenk inanılmaz güzellikteki tüylerin nasıl oluştu senin?

Papağan: Bütün kuşlarda olduğu gibi, benim de zengin renk çeşitliliğim, tüylerimin içerisinde yer alan ve tüy ilk oluşmaya başladığı sırada depolanan renk maddesinin varlığına veya tüylerin yapısal özelliği nedeniyle ışık hareketlerine bağlı olarak oluşur. Tüylerimin, yıprandıklarında yenileriyle değişen cansız yapılar olduğunu biliyor muydun? Her yenilenmede aynı renkler tekrar çıkar. Bu Allah'ın yaratmasındaki kusursuzluğun bir delilidir. Bir Kuran ayetinde Yüce Allah şöyle buyurur:

" Allah'ın gökyüzünden su indirdiğini görmedin mi? Böylece biz onunla, renkleri değişik olan meyveler çıkardık. Dağlardan da beyaz, kırmızı renkleri değişik ve siyah yollar (kıldık). İnsanlardan, hayvanlardan ve davarlardan da renkleri böyle değişik olanlar vardır. Kulları içinde ise Allah'tan ancak alim olanlar 'içleri titreyerek korkar'. Şüphesiz Allah, üstün ve güçlü olandır, bağışlayandır." (Fatır Suresi, 27-28)

Papağan: Gerçekten muhteşem! Peki duyduğun sesleri taklit edebiliyorsun? Bu nasıl oluyor?

Papağan: Ben duyduğum bu sesleri sadece taklit edebilirim, anlamlarını bilmem. Bu da şüphesiz Allah'ın dilemesiyledir. Yoksa benim gibi hiçbir akla ve iradeye sahip olmayan bir varlık, nasıl ses taklidi yeteneği geliştirsin ki? Benim gibi hem konuşabilen hem rengarenk bir kuşu tasarlamak da şüphesiz Yüce Rabbim'den başka hiç kimse güç yetiremez. O, benzersiz ve kusursuz var edendir. Kuran'da Allah bu konuyu şöyle haber verir:

"O Allah ki yaratandır, (en güzel biçimde) kusursuzca var edendir,şekil ve suret verendir..." (Haşr Suresi,24)

Ersin:Sana bakınca Allah'a olan hayranlığım kat kat artıyor. Burada en güzel şekilde barınman için ben de elimden geleni yapacağım. Evimize tekrar hoşgeldin güzel papağan!

Papağan: Unutma Yüce Rabbimiz'in bütün bu kusursuz evreni yaratması karşılığında yapacağımız en güzel şey, gördüğümüz her güzellikte Allah'ın büyüklüğünü hatırlayıp, O'na şükretmek ve O'nu aklımızdan hiç çıkarmamaktır

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 695
favori
like
share
VULKAN Tarih: 27.08.2007 20:25
teşekürler
eskitoprak Tarih: 26.01.2007 16:52
tesekkurler paylasim icin