NCQ NEDİR ? (Native Command Quening / Native Komut Sıralaması)

NCQ , Intel ve Seagate tarafından birlikte yazılıp geliştirilen Seri ATA Native Komut Sıralamasıdır. NCQ sadece, native Seri ATA sabit disklerde uygulanabilen bir Seri ATA komut protokoludur. Birden çok komutun bir sabit disk içinde aynı anda yer almasını sağlar. NCQ yu destekleyen sabit diskler komutların dinamik olarak programlanabildiği bir dahili sıralamanın yanı sıra işin tamamlanmış ve geri kalan bölümünü takip etmek için gerekli mekanizmaya sahiptirler. Ayrıca NCQ, sabit disk bir başka komut için veri araştırırken aynı anda sabit diske ilave komutlar verilmesini sağlayan bir mekanizmaya da sahiptir.

NCQ, ana makina yazılımının devreye girmesine gerek kalmadan veri transferi için sabit diskin direkt hafıza erişimi (direct memory access - DMA) operasyonu kurmasına olanak tanır. Bu aynı zamanda birinci elden (first party) DMA olarak da adlandırılır ve aygıtın arka arkaya bir çok karmaşık operasyonu işlemcinin devreye girmesine ihtiyaç hissetmeden yapabiliyor olması demektir. Sabit disk sürücü kafasının açısal ve döner konumunu kendiliğinden bilir. Daha sonra da hem arama hem de döngüsel gecikmeleri en aza indirgeyecek bir sonraki veri transferini seçer.NCQ nun faydaları

Bildiğimiz gibi bilgisayarımızın en yavaş parçaları mekanik destekli olan parçalarıdır.
(Sabit disk-Optik sürücü vs.) .Sabit Diskin mekanik olarak geliştirilmesi zor olduğu için parçaların mekanik iş yükünü hafifletecek algoritmalara ihtiyaç duyulur. Disk kafası hem okuma işlemi hemde yazma işlemi yaparken ortaya zaman kaybı çıkacatır. Bu işlemdeki zaman kaybını en aza indirilecek sıralamayı ise NCQ yapacaktır. NCQ ile mekanik parçalar en az oranda kullanılacağı için diskin ömrünüde uzatır.

NCQ desteği için gerekli olan bileşenler :

NCQ destekli sabit disk
NCQ destekli sata denetliyicisi
Anakart Yonga destek sürücüleri
Servis Pack yüklü desteklenen güncel bir işletim sistemi (Win2000+SP4 , XP+SP1 ,Win2003)

NCQ destekleyen Yonga ve denetleyiciler

Intel® 82801HR I/O Controller Hub (ICH8R) - RAID ve AHCI
Intel® 631xESB/632xESB I/O Controller Hub - RAID ve AHCI
Intel® 82801GBM I/O Controller Hub (ICH7M) - AHCI yalnız
Intel® 82801GR I/O Controller Hub (ICH7R) - RAID ve AHCI
Intel® 82801GH I/O Controller Hub (ICH7DH) – RAID ve AHCI
Intel® 82801FR I/O Controller Hub (ICH6R) - RAID ve AHCI
Intel® 82801FBM I/O Controller Hub (ICH6M) - AHCI yalnız
NForce 4 serisi
Silicon image 3124 ve devamı
K8T890 ve K8T900 güney köprüsü VT8251
ATI Xpress3200 & SB600
ULI M1575

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1337
favori
like
share