Sanatçı Nükhet Duru'nun eşinden ayrılan Neco için söylediği 'Azgın Teke' ifadesi mahkemelik olurken, konunun bilimsel boyutu için uzmanından bir açıklama geldi


Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe, orta yaşlı ve yaşlı erkeklerin, evini, kırk yıllık karısını, işini veya sosyal çevresini terk ederek, 'yıkılmadım ayaktayım' mesajı vermeye çalıştığını söyledi.

Sorunun 'hormonsal' değil 'psikolojik' olduğunu belirten Dr. Keçe, "Kişi yaşlandıkça yaşlananın ruhu değil bedeni olduğu ve ruhun gıdasını vermek kaydıyla her yaşın kendine göre güzellikleri olabileceği gerçeğini anlayamaz ise; huzursuzlanır, kendini kötü hisseder ve anlamsız bir var olma çabası içine girer. Partnerin ve evin dışında mutluluk aranmaya başlanır. Kısaca hayata renk katamama ve duygusal ihmaller azgın teke sendromuna yol açabilir" dedi.

Dr. Keçe, son haftalarda medyada sıkça yer alan, toplumsal bir sorun haline gelen ve hala doğru teşhis konulamayan "Azgın Teke Sendromu" konusunu değerlendirdi.
Keçe, bu soruna doğru tanı konulmazsa ve doğru çözümler üretelmezse, evini terk eden erkeklere, kendine güven duygusunu yitirmiş, 'paçavra' gibi bir kenara atılmış, hissini yaşayan umutsuz ve mutsuz kadınların ekleneceğini kaydetti.

Sorunun her ne kadar hormonsal gibi algılansa da psikolojik olduğunu savunan Dr. Keçe, "Kişi yaşlandıkça yaşlananın ruhu değil bedeni olduğu ve ruhun gıdasını vermek kaydıyla her yaşın kendine göre güzellikleri olabileceği gerçeğini anlayamaz ise; huzursuzlanır, kendini kötü hisseder ve anlamsız bir var olma çabası içine girer. Basında daha çok erkekler yer alsa da, ister kadın ister erkek olsun, durum fark etmez ve var olan partnerin ve evin dışında mutluluk aranmaya başlanır. Kısaca hayata renk katamama ve duygusal ihmaller azgın teke sendromuna yol açabilir" diye konuştu.

Erkeklik hormonu olan testosteronun libido ve cinsel arzuda erkekler ve kadınlar için önemli bir hormon olduğunun altını çizen Keçe, şöyle konuştu: "Testesteron; erkeklerde ergenlik döneminde ses kalınlaşması, sakal, bıyık ve cinsel bölgelerdeki kılların çıkmasından sorumlu bir hormondur.
Ayrıca kas, kemik, kemik iliği, immün sistem ve beyindeki metabolik olayları da düzenler. Dihidrotestosteron (DHT) ve östrojenler testesteronun etkilerini azaltırlar. Her erkekte proteine bağlı bir testosteron, bir de işlevsel olan serbest testosteron mevcut. Normal bir erkekte testesteron bağlı ve serbest olmak üzere iki halde bulunur.

Bağlı testosteron miktarı yüzde 98 iken serbest testosteron yüzde 2 oranında bulunur. Ancak ilerleyen yaşla birlikte erkekte serbest testosteron seviyesi azalır, bağlı testesteron seviyesi ise karaciğer deki bağlayıcı protein oranının yükselmesinden dolayı artar. Böylece işlevsel testosteron üretimi de giderek düşer. Bu durum cinsel yaşamda ve sosyal ilişkilerde sorunlara yol açar. Yani testesteronun varlığı dert, yokluğu ise ayrı bir derttir".

"ERKEKLERDE ANROPOZ CİNSEL İŞLEVİNİN BİTTİĞİ ANLAMINA GELMEZ"

Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe, erkek cinselliğinin en kritik dönemeci olan erkek menapozuna andropoz adı verildiğini hatırlatarak, erkeklerde, kadının menopozundaki gibi kesin bir bitiş olmadığını ifade etti. Keçe, sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha önceleri andropoz olarak isimlendirilen durumlar günümüzde; yaşlanmakta olan erkeklerde androjen eksikliği ADAM (Androjen Deficiency of the Aging Male) veya yaşlanmakta olan erkeklerde ilerleyici androjen eksikliği PADAM (Progressive Androjen Deficiency of the Aging Male) yada büyüme hormonu gibi diğer hormonlardaki azalmayı da göz önüne alarak PEDAM (Partial Endocrine Deficiency) olarak ifade edilmektedir. Çünkü erkeklerde, kadının menopozundaki gibi kesin bir bitiş yoktur. Aksine erkeklerde androjen seviyesinin düşüşü 40'lı yaşlarla birlikte yavaş bir çizgi izler. Dolayısıyla erkeklerde, kadın menopozundan farklı bir süreç yaşanır.

İnsanın bir bütün olarak değerlendirilmesini zorunlu kılan ve sürekli etkileşim halinde olan fizyolojik ve piskolojik yapımızdan dolayı PEDAM kavramı ortaya atılmıştır. PEDAM, erkeğin fiziksel yapısında ve buna bağlı olarak ruhsal dünyasında yaşananları tümüyle kapsayan ve andraopozdan daha geniş bir kavramdır.

PEDAM'da; cinsel istekte azalma veya cinsel istekte yalancı bir artma, yemeye içmeye düşme, evini, karısını, işini veya sosyal çevresini terk etme, kıskançlık, çapkınlık, içe kapanma, keyfine düşkünlük, tembellik, neşesizlik ve kararsızlık hali vb. davranışsal ve duygusal değişiklikler, kas yorgunluğu ve kas gücünde azalma, vücut kıllarında azalma, kemik mineral yoğunluğunda azalma vb. fizyolojik değişiklikler görülür. PEDAM yaşlanan her erkekte izlenmediği gibi her erkekte azgın teke sendromu gibi abartılı klinik bulgulara ve şiddete sahip olmayabilir".

PEDAM'ın fiziksel, psikolojik ve cinsel belirtilerinin olduğunu ifade eden Keçe, bu belirtilerin çoğunun testesteron seviyesindeki düşmeden kaynaklanmakta olduğunun altını çizdi.

Keçe, ailede meydana gelen parçalanma, çocukların evlenmesi yada evden ayrılmış olması, mesleki yaşamın gerilemesi yada emeklilikle birdenbire kesilmesinin PEDAM'la aynı döneme denk geldiğini, bunun da var olan sorunları ağırlaştırdığını ve azgın teke sondromuna yol açabildiğini iddia etti.

Keçe, şöyle devam etti: "Ortalama 50 yaşından sonra belirginleşen zihinsel fonksiyonlarda düşüş, huysuzluk, kıskançlık ve çapkınlık gibi alışılmamış davranış şekillerinin dikkat çektiği dönem orta yaş krizi olarak adlandırılabilir. Her orta yaşa gelmiş erkekte görülecek diye bir kural olmasa da, orta yaş içinde olan erkekler; yaşamlarını gözden geçirip kendileri için ne yaptıklarını sorgulamaya, genç bir partner aramaya ve kayıplarını fark etmeye başlayabilirler. Çok sık yapılan bir yanlış da, orta yaş krizine giren erkeğin veya kadının tutkulu bir aşk yada çok daha fazlasının yaşaması halinde bu sıkıntılı dönemin aşılacağı yanılgısıdır. Ama gerçek neden içinde azgın teke sendromunu da barındıran andropozdur.

Erkeklerin sağlıksız beslenmeleri, egzersiz yapmamaları, sigara ve içki içmeleri andropozda çok etkilidir. Ancak andropoza girmek menopoza girmek gibi değildir. Yaşa bağlı androjen eksikliği, fazla kilolar, depresyon, kalp damar rahatsızlıkları ve diyabet durumları söz konusudur ve cinsel fonksiyonlarda dalgalanmalar olabilir".

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1243
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 08.01.2007 16:51
bilgiler icin tesekkurler
SU-PERISI Tarih: 07.01.2007 13:23
teşekkürler fiber optic :2:
ozlems_o Tarih: 07.01.2007 12:02
bilgiler için teşekkürler :46: