Verem hastalığı AIDS'ten sonra ikinci sırada. Dünyada her yıl 8-10 milyon yeni hasta ortaya çıkıyor ve 2 ila 2.5 milyon insan veremden ölüyor. Türkiye'de 25 ile 30 bin arasında verem hastası olduğu tahmin ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından "sosyal" bir hastalık olarak ilan edilen verem, özellikle son yıllarda ortaya çıkan düşük enerjili moda diyet meraklılarının kapısını çalıyor. Zayıflamak uğruna yapılan kontrolsüz diyetlerle aşırı kilo kaybına uğrayanlar, şeker hastaları ile bağışıklık baskılayıcı ve kortizon tedavisi görenlerin bağışıklık sistemi zayıf olduğu için vereme yakalanma riski bulunuyor. Uzmanlar, özellikle moda diyetlerin verem yapabileceğini belirterek "Zayıflayacağım derken verem olmayın" uyarısında bulunuyorlar.

DÜŞÜK ENERJİLİ DİYETLER

Bal, kontrolsüz diyetlerle aşırı kilo kaybının, olumsuz ve ekonomik yaşam koşullarının, beslenme bozukluklarının, ağır stresin, AIDS, alkolizm, mide ameliyatlarının vücudun savunma sistemini zayıflatan etkenler olduğuna dikkat çekti.

Bal, kalori alımını günde 400 ila 1200 kalori olarak sınırlayan düşük enerjıli diyetlere işaret ederek "Kanda bulunan enfeksiyonla mücadeleyle görevli T, B lenfositler ve diğer bağışıklık hücre işlevlerinde azalma gerçekleşir. Bu diyetlerde yetersiz yağ alımı, yağda eriyen vitaminlerin emilimini azaltarak bağışıklığı zayıflatır. Bunlar tüm hastalıklara karşı önemli rol oynayan bağışıklık sistemini olumsuz etkiler" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 449
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 08.01.2007 16:50
diyet bilmem az"ye yeter ok :85: :85:
ozlems_o Tarih: 07.01.2007 20:48
teşekkürler su perisi