Murathan Mungan'ın iki bölümde toplanmış 51 şiirden oluşan on sekizinci kitabı ‘Bazı Yazlar Uzaktan Geçer’ kitapçı raflarındaki yerini aldı.
Murathan Mungan son olarak Aralık 2007’de yayımlanan ‘Dağ’ kitabıyla şiir okurları ile buluşmuştu.
Kapak tasarımını Sadık Karamustafa'nın yaptığı kitapta yer alan şiirlerin tümü daha önce dergilerde yayımlanmıştı. Kitap Metis Yayınları tarafından yayınlandı.

Mungan, kendi internet sitesinde 'Bazı Yazlar Uzaktan Geçer' kitabıyla ilgili şunları yazdı:
"Bütünüyle dergilerde yayımlanmış 51 şiir içeren kitabın adı: Bazı Yazlar Uzaktan Geçer. Adının çağrıştırdığı yanıyla, ilk baskısı 1992'de yayımlanan Yaz Geçer kitabıma bir gönderme niteliği taşıyor elbette; ama saklı bir gönderme bu. Öte yandan aradan geçen 16 yılın bende, yazımda, yazlarımda değiştirdiklerini de söylüyor. Bilirsiniz: Hiçbir yaz aynı geçmez. Birbirine benzediğini sandığınız bütün mevsimler gibi, sizi ve hayatı içten içe değiştirmiştir. Sanırım hüzünlü, içe dönük, serin bir kitap oldu bu. İpucu düzeyinde anıştırdığı saklı öyküsüyle "anlatan şiirler" diye tanımlayabileceğim, düzyazı olanaklarından yararlanan birkaç sakin şiirle başlayıp kendi içinde çoğalttığı bulmacalarıyla yavaş yavaş kendi içine kapanıyor. Adeta soğuyor kitap; mevsimin bittiğini, şiiri söyleyenin kendi kutbuna çekilmekte olduğunu ima ediyor. Kendinin kuzey kutbuna.

Bazı Yazlar Uzaktan Geçer, benim on sekizinci şiir kitabım. Doğayla kurduğu ilişkide, yaşam deneyimlerini adlandırmada, gözlemleri aktarmada takındığı tutum ve bunları temalaştırma biçimleri açısından, önceki şiir kitaplarımdan en çok Başkalarının Gecesi ile arasında bir akrabalık ilişkisi kurulabilir. Kitapta yer alan şiirlerin önemli bir bölümünün farklı sayılarında yayımlandığı "Sözcükler" dergisinin editörü, şair arkadaşım Turgay Fişekçi, bu şiirlerin çok farklı bir enerji içerdiğinden söz etmişti. İnsana belki de yeni şiirler yazma hevesi veren şey, enerjilerini değiştirme, dönüştürme, yenilerini yaratabilme gücü olsa gerek. Hiçbir şair 18 kitap boyunca aynı enerjiyi tüketmek istemez sanırım.
Umarım seversiniz Bazı Yazlar Uzaktan Geçer'deki şiirleri."

Mungan'ın 'Bazı Yazlar Uzaktan Geçer' kitabında yer alan Sızım şiiri şöyle...

Sızım

sızım sızım
aşksızım
geçen gün Figen telefonda bana:
"aşk var mı?" dedi
"yok," dedim
"aşk sana çok yakışıyor," dedi
sesi yalansız, saydam
bu nedenle daha çok işleyen sızı
"keşke olsa," dedim...

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 2150
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 10.01.2007 12:57
paylasim icin tesekkurler