Christoph Colomb 1451;de Cenova;da dünyaya geldi. Babası gibi ticaretle uğraşmaya başladı, işi dolayısıyla küçük deniz yolculukları yaptı. Ardından Akdeniz;de küçük çapta keşif amaçlı deniz yolculuklarına başladı. 1476;da İngiltere;ye yerleşmeye kara verdi, deniz yolculuğu sırasında korsan saldırısına uğrayınca gemisi battı, ancak İspanya;nın Lagos kumsalına ulaşmayı başardı. Lisbon;a kardeşinin yanına yerleşti. 1477 ile 1482 arasında İzlanda ve Gine;ye ticari amaçlarla deniz yolculukları yaptı. 1484;te sürekli batıya giderek Hindistan;a ulaşma düşüncesini Portekiz kralı II.Juan;a açtı, ama önerisi finansal sebeplerden dolayı reddedildi. 1485;te İspanya;ya yerleşti. 1486;da planını İspanya Kraliçesi İzabella;ya açtı. Teklif ancak 1492;de İspanya;daki son islam şehri olan Granada;nın alınması ile kabul edilebildi. 17 Nisan 1492;de krallık yolculuğun tüm finansmanını karşılayacağını açıkladı.


Colomb Nina, Pinta ve Santa Maria adlı üç gemi ve 10 kişilik mürettebatıyla 6 Eylül;de Kanarya Adaları;ndan okyanusa açıldı. 63 günlük sıkıntılı yolculuktan sonra Bahama adalarına vardı. İlk çıktığı adaya Kutsal Kurtuluş anlamına gelen San Salvador ismini verdi. Yerlilerle iyi ilişkiler kurduktan sonra yakında anakaranın yer aldığını düşünerek yola devam etti ve 28 Ekim;de Küba;ya ayak bastı. Yerlilerden değiştokuş ile altın aldıktan sonra daha fazla altın bulabilmek için yola devam etti. 5 Aralıkta Haiti;ye vardı. Noeli kutlamak için karada bulunduğu bir sırada Santa Maria battı. Ardından yerlilerin de yardımı ile La Navidad isimli yeni bir gemi inşaa etti ve 40 kişiyi ve La Navidad;ı bırakıp geri dönmek üzere İspanya;ya yola çıktı. 15 Martta İspanyaya ulaştı. Büyük heyecanla karşılandı. Kendisine amirallik ve yeni toprakların kral naipliği verildi, ancak gene de ikinci sefer için Ferdinand ve İzabella;yı ikna etmesi zor oldu. Çünkü istenilen oranda altın getirilememişti. Bunun üzerine ikinci sefer koloniler kurmak amacıyla düzenlendi.


17 gemi ve 1000 mürettebatın yanı sıra at, sığır, koyun gibi Amerikada bulunmayan hayvanlarla yapılan ikinci seferde filo 3 Kasım 1493te Dominica adasını ve ardından Guadeloupeyi keşfetti. Ardından 22 Kasımda Haitiye vardı. Colomb Haitide bıraktığı 40 adamın öldürüldüğünü ve La Navidadın batırıldığını öğrendi. Yerlilerin de pek hoşnut karşılamaması nedeniyle Colomb Haiti&den ayrıldı ve Marco Polonun bahsettiği Çinin doğu kısmına varabilmek için tekrar yola çıktı. 30 Nisanda Kübanın güneybatısına vardı. Burdan altın aldıktan sonra 5 Kasım;da Jamaika;yı keşfetti. Ancak yerlilerin düşmanca davranması anakaranın hala bulunamamış olması ekipte huzursuzluk yarattı. Haiti&ye dönüp İzabella adlı koloniyi kurduktan sonra İspanya&ya yola çıktı. Adamlarına İspanyada Kübanın ana kıta olduğunu söyleyecekleri konusunda yemin ettirdi ve 8 Haziran 1496da İspanyaya vardı.


Colombun vaatlerini yerine getirememesi krallığın ona olan güvenini azalttı. Buna karşın 30 Mayıs 1498de üçüncü sefere çıktı. 31 Temmuzda Trinidada 4 Ağustosta anakaraya ulaştı. Karayı sekiz gün kıyıdan takip eden filo 19 Ağustosta kolonistlerin yeni kurduğu koloni Santa Domingoya vardı. Burada İspanyolların yerli halka kötü davranmasına karşı çıktı ve bunun üzerine İspanya Kralı Ferdinand Bobadilla adlı bir denizciyi Colombu geri getirmek üzere görevlendirdi. Colomb 1500de İspanyaya getirildi.


1502-1504 yılları arasında yaptığı son sefere Colomb kral desteği almadan dört eski gemi ile çıktı. Orta Amerikada Hondurastan Kolombiyadaki Darien Körfezine ulaşan Colomb yerli halkı İspanyol zulmünden korumaya çalıştığı için İspanyolların saldırısına uğradı. Haitide ve Kübada arka arkaya saldırılara uğrayan Colomb Kral Ferdinand tarafından görevinden alındı. Batmak üzere olan gemisiyle koloni bulunmayan Jamaikaya ulaştı. Burada terkedilen Colomb bir sene kadar burada kaldıktan sonra eski kaptanlarından biri olan Diego Mendez tarafından İspanyaya götürüldü.

Hayatının son yıllarını hasta olarak bir köşede geçiren Colomb hiçbir zaman yeni bir kıta keşfettiğini öğrenemedi. O hep doğu Hindistana ulaştığını sanıyordu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3008
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 10.01.2007 07:56
paylasim icin tesekkurler
yakup20 Tarih: 09.01.2007 07:34
YİNEDE EMEĞE SAĞLIK
Temren Tarih: 08.01.2007 17:29
ßen Bunu tarih bölümüne açacaktım Yaws Freddy..(
Temren Tarih: 08.01.2007 17:28
Sorry Yanlıs Oldu
FreddyKrueger Tarih: 08.01.2007 17:27
MüZiK & SANATCILAR & YORUMLAR


aLakaSını Çözemedim... :20: