[COLOR=chocolate]Diğer gezegenlerde akıllı türlere ait bir yaşam var mı, eğer varsa acaba uzaylılar televizyonda ne izliyor? Bilim adamları bu soruların cevabının peşine düştü.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi, başka gezegenlerde hayat olup olmadığı araştırmalarına bir yenisinin daha eklenerek, nispeten yakında bulunan yıldızlarda yaşam olduğuna işaret edebilecek televizyon yayını ve benzeri sinyallerin araştırılmasının planlandığını açıkladı.

Gelecek yıl başında hayata geçirilmesi planlanan projede, Dünya'dakine benzer radyo sinyalleri aramak üzere yeni bir teleskop kullanılacak.

Bununla da Dünya'da radar, televizyon ve FM radyo yayını gibi amaçlar için kullanılan elektromanyetik spektrum araştırılacak.

'Çap' 30 ışık yılı

Elektromanyetik spektrum, gamma ve X ışınları gibi yüksek enerji dalgalarından düşük enerjili mikrodalga ve radyo dalgalarına kadar geniş bir radyasyonu kapsıyor.

Projeye göre, yaklaşık bin yıldızı kapsayacak şekilde 30 ışık yılı uzakta bulunan Dünya'dakine benzer radyo sinyalleri saptanabilecek.

Bu projenin, çarşamba günü Seattle'da düzenlenecek olan Amerikan Astronomi Derneği'nin konferansında sunulması bekleniyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 567
favori
like
share
yakup20 Tarih: 12.01.2007 07:48
?...................
oLci Tarih: 11.01.2007 21:11
ben korkarım boyle şeylerden :89:
ozlems_o Tarih: 11.01.2007 20:54
:72: uzaylılarda bizim gibi tvkolik mi acabaaaa