En çok bahsettiğim şeylerden biridir umut. En çok korktuğum histir de. Onsuz yaşanamaz bu şüphesiz; lakin sizi ayakta tuttuğu gibi, hayattan da bezdirebilir.
Çift yüzlü bir kılıçtır umut. Aşka ne kadar çok benziyor. Kardeş olduklarından şüpheleniyorum
Benim yıllardır benimsediğim bir stratejim var: Umut etmemek ama giriştiğim iş başarılı olursa zevkle şaşırmak.
Evet bir çok insan umuttan korkar. Aşırı gerçekçi olmaya çalışırlar.
Bu da kendi kendimize söylediğimiz bir yalandır. Ne olursa olsun umudu içimizde taşırız. Aslında sert ve duygusuz görünüşümüzün altında umut kaynıyordur. Sert görünmemiz, acı çekme korkusuna verdiğimiz bir tepkidir.
Peki ne yapmalı? Asla umudu inkar etmemeli. Geleceğin daha güzel günlere gebe olduğuna inanmalı. Buna inanmazsak, hiç bir şey kötü olmasa bile, karamsarlığımızla herşeyi kötüye çeviririz.
Asla vazgeçmemeliyiz. Umut etmeliyiz ama bunu gerçekçi sınırlar içinde yapmalıyız.
Ben umuda inanıyorum. Gelecek günlerin daha güzel şeyler getireceğine inanıyorum. Herşeyin daha iyi olacağına inanıyorum.
Buna inanmasak neden yaşayalım ki zaten?
Lakin şuna da dikkatli etmeli. Umudumuz ne kadar büyükse onun getireceği hayal kırıklığı ve boşluk da o kadar büyük olacaktır.
Öyleyse doğru söz şu olmalı: Umut, bazı durumlarda, hayal kırıklığı yoluna ilk adımdır.
Bazı durumlarda yaşamamızı sağlayan besindir.
Alttaki cümlelerle bitirmek istiyorum yazımı:

Baharda umut etmek kolaydır savaşçı, havanın ısındığı, ağaçların yeşillendiği zamanda. Yazın da umut etmek kolaydır, ağaçlar altın altın pırıldarken. Yazın da umut etmek kolaydır, ağaçlar altın altın parlarken. Güzün de umut etmek kolaydır, ağaçlar akmakta olan kan gibi al rengine bürününce. Ama kışın, hava keskinleşip ısırmaya başladığında, gökler griyken ağaç ölür mü savaşçı?
Ağaca kışın ne olur savaşçı, her yer karardığında, hatta toprak bile donduğunda? Ağaç daha da derine doğru kazar. Köklerini toprak içinde daha, daha da derine doğru kazar, dünyanın sıcak kalbine doğru. Orada, derinlerde, ağaç karanlık ve soğuk sırasında hayatta kalmasına yetecek gıdayı bulur; bulur ki bahar da bir kere daha çiçek açabilsin.
Yani sen hayatının en karanlık kışındasın. Ve o yüzden iyice derinlere inmelisin ki bu acı soğuk ve korkunç karanlığı atlatabilmene yardımcı olacak sıcaklığı ve gücü bulasın. Bu gücü kalbinde, ruhunda bulmalısın.

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 455
favori
like
share
Serendipity Tarih: 09.01.2007 10:14
Umutsuzluk,çaresizliği getirir
yüreğin hiçbir zaman çaresiz umutsuz kalmasın
yinede zaman herşeyi hallader
eline sağlık özlem'ciğim

Gönülce Tarih: 09.01.2007 10:06
umutlar hiç tükenmesin
tükendiği yerde insan bitmiştir zaten

ellerine sağlık özlem
senin umudun hiç bitmesinnnnnnnn :2:
SoN-GüL Tarih: 09.01.2007 01:10
Umutsuz yasanmiyorki

bazen umutlarim bitti dedigin anda

birseyler oluyor ve yeniden tutunacak bir umut buluyorsun

yüregine saglik cok güzeldi