A Guide to Recognizing Your Saints

Vizyona Giriş Tarihi
19.01.2007

Türü
Dram

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
98 dakika - 2006

Yönetmeni
Dito Montiel

Oyuncular
Robert Downey Jr.
Rosario Dawson
Shia LaBeouf
Chazz Palminteri

Senaryo
Dito Montiel

Müzik
Jonathan Elias, Jimmy Haun, David Wittman

Görüntü Yönetmeni
Eric Gautier

Karşı konulmaz bir çekip gitme arzusu

New Yorkta Astoria Queensin sıcak, ter kokulu ve şiddet dolu caddelerinde yaşanan gerçek bir hayat hikayesi

1986da New Yorkun fakir ve tehlikeli sokaklarında, hasta babası, despot ruhlu arkadaşı ve tek koruyucusu Antonionun, adeta meydan savaşı yaşanan çevresinin ve gençliğin baştan çıkarıcı arzularının arasında sıkışıp kalan Dito Montiel, çekip gitmek, bildiği, tanıdığı her şeyden uzaklaşmak arzusunu zorlukla bastırabilmektedir. Ditonun sert yönlerinin yanında tatlı bir tarafı da vardır; özellikle de akıllı kız arkadaşı Laurie yanındayken... Biçer-döverler olarak adlandırılan serseri grubunun tahrikleri ve kız arakadaşının iyi yönleri Ditoyu iyi ve kötü arasında bir seçim yapmak zorunda bırakır.

İskoçyadan New Yorka yeni taşınan arkadaşı Mike, Ditoya o ana kadar gördüğü şiddet dolu dünyanın dışında bir dünya gösterir. Şiirler yazan Mike, Ditoya bir müzik grubu kurmalarını teklif eder. Bu durum, zamanla Ditoyu hayatını değiştirecek seçimler yapmaya zorlar.

Ailesini kaybetmeyi göze alarak Los Angelese yerleşip ünlü bir yazar olduktan 15 yıl sonra, doğup büyüdüğü Queense geri dönerek geçmişi ile hesaplaşacak, dönüp bir zamanlar yaşamını etkilemiş azizler ile yüzleşecektir

Dito Montielin yazıp yönettiği A Guide to Recognizing Your Saints, yönetmenin kendi hayat hikayesini anlatıyor. Filmle aynı ismi taşıyan kitabını 2003te yayınlayan Montielin bu ilk filmi, 2006 Sundance Film Festivalinde en iyi yönetmen ve en iyi oyunculuk ödüllerini, Venedik Film Festivalinde Isvema Ödülünü ve Eleştirmenler Haftası Ödülünü kazandı. Başrollerinde Robert Downey Jr. (Dito), Rosario Dawson (Lauire), Shia Labeouf (Genç Dito), Channing Tatum (Antonio), Dianne Wiest (Flori), Chazz Palminteri (Monty) ve Eric Roberts (Yaşlı Antonio) kamera karşısına geçtiği filmin müziklerini Jonathan Elias, Jimmy Haun ve David Wittman besteledi.

Film boyuncu iki ana hikaye var: Birincisi, genç Ditonun içinde bulunduğu şiddet dolu yaşamdan uzaklaşmasının hikayesi. İkinci hikaye ise yıllar geçtikten sonra Ditonun Queense geri dönüşünü ve onun gidişini hiç affetmeyen hasta babasıyla arasını tekrar düzeltmeye çalışmasını konu alıyor. Filmde Dito Montielin agresif ve hasta bir adam olan babasını canlandıran Chazz Palminterinin filme ilişkin sözleri şöyle: "Bu çok dürüst bir hikaye. Bir çok insan bu filmde kendini bulacak. Ben de özellikle babamla yaşadığım bazı olayları buldum filmde. Gençken ben de bırakıp gitmek istemiştim ama yapamadım."

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 628
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 17:08
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
akin42 Tarih: 07.02.2007 18:34
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
ozlems_o Tarih: 11.01.2007 00:30
ben severim böyle filmleri hayatın içinde sıkışıp kalmış hikayeleri :85:

teşekkürler abim
SoN-GüL Tarih: 09.01.2007 21:42
Hayatındaki Azizleri Keşfetme Kılavuzu


ilginc bir filme benziyor..
simdi azizler kizlarmi oluyor acaba :5:
yaff sen nerdesin kurtjara össledik vallahi :79: