[COLOR=burlywood]Yön

Işığın yönünün gereksinimlere tam olarak cevap verecek, cildin tüm detaylarını ortaya çıkaracak ve far renklerini doğru gösterecek kadar kesin olması gerekir.
Örneğin tavandan gelen neon bir ışık doğru ve güzel makyaj için yetersiz kalır. İdeal ortam profesyonel makyaj odalarındaki gibi tepeden gelen halojen lamba ışığı ve tam karşıdan, ayna çevresinden gelen ışıklar olacaktır. Işık daima karşıdan ama yüzün seviyesinde gelmelidir. Gölge unsurunun en aza indirilebilmesi için yüzün ışıklarla çerçevelenmesi doğrudur. Makyajın sonucunun tam olarak görünmesi ve aynanın da tüm ışığı gölgesiz ve « renklerde hile yapmadan » yansıtması gerekir. Bunun için tercih edilen de « artist aynası » denen, iki kenarında birer sıra düşük vatlı ampul (25V) bulunan aynalardır.
Alttan gelerek gölge oluşturan veya yukarıdan gelerek kırışıkları vurgulayan ışıktan kaçının.


Yoğunluk

Işık yoğunluğunun dengesini bulmak çok önemlidir çünkü ışık fazla yoğun olursa renkler soluk algılanır ve makyajı abartma eğilimi doğar. Bu da gündüz ışığına çıkınca doğallığın kaybedilmesine neden olur. Buna karşın gece makyajı yaparken daha yoğun bir ışık gerekebilir. Pencere yanlarında makyaj yapılıyorsa mesafenin ayarlanması lazımdır; öyle ki ışığın daha yatay alınması doğru olur. Güneşin altında makyaj yapmak ise tamamen yanlıştır.


Renk

Işığın rengi nötr olmalı ve gün ışığına en yakın ışık rengi tercih edilmelidir. Nötr bir ışık duru bir ışıktır. Işık ne kadar nötr olursa kontrastlarla çalışmak o kadar kolaylaşır ve renk tekrarlarından kaçınılır. Işıklandırma öyle bir şekilde olmalıdır ki cilde yapılan makyaj renklerini en kesin haliyle dışarıda görüneceği şekilde yansıtabilmelidir. İdeal olan bir miktar soğuk ve bir miktar sıcak ışığın karışımından elde edilecek nötr ışık sayesinde makyajın doğal halini bozmayacak olan bir ışık oluşturmaktır.
Tıp, sağlık, güzellik , Makyaj , Işık ve makyaj , Işık ve makyaj kim , Işık ve makyaj nerede , Işık ve makyaj ne , Işık ve makyaj nedir , Işık ve makyaj nasıl , neden Işık ve makyaj , niçin Işık ve makyaj , ne için Işık ve makyaj , Işık ve makyaj anlam , Işık ve makyaj sebep , Işık ve makyaj açıklama , Işık ve makyaj bilgi , Işık ve makyaj hakkında , Işık ve makyaj yapılır , Işık ve makyaj hakkında bilgiler...

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 724
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 10.01.2007 12:05
paylaşımın için teşekkürler songül