Kış aylarında soğuk algınlığı sendromuna neden olan virüs ve bakterilerin daha yaygın olarak havada bulunduğunu belirten uzmanlar, bu mevsimde çocuklarda öksürüğün daha sık görüldüğüne dikkat çekiyor.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Nilgün Gökyayla,
´Genel olarak tüm infeksiyonlara bağlı öksürüklerde amacımız öksürüğü kesmek değil, öksürüğe neden olan infeksiyonu ya da rahatsızlığı gidermektir. Okul ortamı ve toplu kapalı yaşam alanları da virüs ve bakterilerin üremesini arttırıyor´ dedi.

Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı öksürüklerin gece daha çok gözlendiğini anlatan Doktor Gökyayla, ´Yatış pozisyonuyla geniz akıntısı bronş ağacına akar ve öksürük refleksini uyarır. Reaktif hava yolu hastalığı, tüm üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, zatürree, boğmaca, kızamık, krup, kistik fibroz gibi hastalıklar öksürükle beraber seyreder. Öksürük rahatsızlığı doğru teşhis sonucunda kendiliğinden geçer. Öksürüğün tedavi edilmesi yönünde aileler; ´doktorlarının yönlendirdiği şekilde´ sabırlı davranmalı. Altta yatan nedenler tedavi olduktan sonra bu rahatsızlık kendiliğinden geçer´ diye konuştu.

Gökyayla, doktorların öksürüğü tedavi etmediğini, öksürüğün nedenlerini teşhis edip ona göre tedavi şekli belirlediğini ifade ederek şunları söyledi:

´Unutmamalı ki her üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra, 6-8 hafta kadar daha öksürük devam edebilir. Öksürüğü kesmek ailelerin hedefi olmamalı. Altta yatan neden tedavi olunca, öksürük de kendiliğinden geçecektir. Kış aylarında, soğuk algınlığı sendromuna neden olan virüsler ve bakteriler havada daha yaygın olarak bulunur. Ayrıca okul ortamı, toplu-kapalı yaşam alanları da bu sıklığı etkiler. Genel olarak tüm infeksiyonlara bağlı öksürüklerde hedefimiz öksürüğü kesmek değil öksürüğe neden olan infeksiyonu ya da rahatsızlığı gidermektir. Öksürük kesiciler (antitussif) kesinlikle tercih edilmemelidir. Çünkü bunlar öksürük refleksini baskılayarak, bütün mukusun bronşlarda ve üstaki borusunda birikmesine neden olarak, süper infeksiyon gelişmesine neden olabilir. Tercihimiz, bronş açıcılar ve geniz açıcı ilaçlar olmalıdır.´

Dr. Nilgün Gökyayla, öksürüğün genelde enfeksiyon, aspirasyon, yabancı cisim, reaktif hava yolu, kistik fibroz, gastroesofageal reflü, pasif sigara içiciliği ve anatomik anomaliler sonucu belirdiğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 509
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 10.01.2007 15:46
bizde de öyle herkes hasta bi ben kalmıştım ama sonunda bende başladım :79:

teşekkürler su perisi
casper Tarih: 10.01.2007 11:46
bu ara bizim buralarda herkes öksürükle başlayan gripten kıvranıyor,

bizim ailede herkes öksürüyor şu sıralar ben hariç :79: