trafikte emniyet kemeri kullanmak - neden emniyet kemeri kullanmalıyız - emniyet kemeri kullanılmassa neler olur - emniyet kemeri kullanılmadığında yaşanabilecek durumlarBilindigi gibi her yil Trafik Kazalari neticesinde binlerce insanimiz hayatini kaybetmekte, yüz binden fazla kisi de yaralanmaktadir.

Bu yaralanmadan dolayi bir çok vatandasimiz da hayatinin en verimli ve mutlu döneminde sakat kalarak, bir baskasinin yardim ve bakimina muhtaç duruma düsmektedir. Ayrica ülke ekonomisine katrilyonlarla ifade edilen maddi zararlara yol açmaktadir. Böylesine vahim bir sorunun çözümü için kisi, kurum ve kurulus olarak hepimize ayri ayri büyük görevler düsmektedir.

Emniyet kemeri egitimi ve kontrolü kapsaminda yürütülmekte olan bu çalismalara araliksiz taviz verilmeden istikrarli ve kararli bir sekilde devam edilmektedir. Emniyet Kemerinin Önemi; Trafik Kazalarinda ölen yada yaralanan sürücüler ve yolcularin önemli bir kisminin, kaza aninda emniyet kemeri kullanmadiklari tespit edilmistir.

Üzülerek ifade edecek olursak çok yakinimizda meydana gelen bir çok trafik kazasinda, emniyet kemeri takili olmayan kisilerin hayatlarini kaybederken veya hayati boyunca bir baskasinin yardim ve bakimina muhtaç duruma düsecek sekilde agir yaralanirken, emniyet kemeri takili olanlarin ise bu kazalarda yara bile almadan kurtulduklarini müsahede etmekteyiz. Yapilan arastirmalarda;

-Ülkemizde trafik kazalarinin yaklasik % 70 ‘inin sehir merkezinde oldugu,
-Emniyet Kemeri kullanma orani % 100’e çikarildiginda ölü ve yarali sayilarinda % 47- 60 oraninda azalma olacagi,
-Trafik kazalarinda ölenlerin % 70’ inin emniyet kemeri takmadigi,
-Araç devrildiginde, emniyet kemeri takanlarin daha rahat kurtarildigi,
-Ani fren ve çarpmalarda, 40 km/s hizla giden, emniyet kemeri takmayan birisinin vücudunun, direksiyon, ön cam ve panele çarptigi ve 20 km/s hizla gidenden 4 kat daha fazla çarpma etkisinin oldugu, park halinde olsaniz da, 50 km/s hizla size çarpan araçtan dolayi, ayni çarpma etkisi yasandigi tespit edilmistir. Emniyet Kemerinin bu kadar faydalarina ragmen, ülkemiz genelinde oldugu gibi ilimizde de emniyet kemeri kullanim oranlari oldukça düsüktür.

Ancak, hiç bir ek maliyet yada masraf gerektirmeyen emniyet kemeri takmamanin bedeli ise ölüm ve yaralanmalar dikkate alindiginda çok agirdir. Kamunun ortak kullanim alani olan karayollarinda trafik kurallarina uymak istege ve kisiye bagli olmayip bir zorunluluk arz etmektedir. Bu kapsamda, 2918 sayili KTK’nun 78/1-a maddesi ile sürücü ve yolculara emniyet kemeri kullanim zorunlulugu getirilmistir.

Yani emniyet kemeri kullanimi yasalbir yükümlülüktür. Bu nedenle, trafik ekiplerince emniyet kemeri takili olmayan sürücü ve yolcu tespit edilmesi halinde anilan kanun maddesi geregince gerekli ceza-i müeyyide uygulanmaktadir. Bu uygulamalar, emniyet kemeri hayat standardimiz oluncaya kadar devam edecektir.Öte yandan, Karayolu Trafik Güvenliginin saglanmasinda kisi, kurum ve kurulus olarak

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3051
favori
like
share