[FONT=Century]İki Alman astrobiyoloğun açıklamaları Mars efsanelerine yenilerini ekledi. Uzmanlara göre 1976-77'de Viking uzay aracının bilimsel sonuçlarını inceleyen araştırmacılar 'yaşam' ipuçlarını değerlendiremedi.

[COLOR=orangered]Alman bilim insanları, NASA'nın 30 yıl önce Mars'a gönderdiği iki Viking uzay aracının Kızıl Gezegen'de mikroorganizmaların varlığını keşfedebileceğini, ancak bunları bilmeden öldürdüğünü ileri sürdü.

ABD'nin Seattle kentinde hafta sonunda düzenlenen Amerikan Astronomi Vakfı toplantısında görüşlerini sunan Alman astrobiyologlar Dirk Schulze-Makuch ve Joop Houtkooper, sorunun 1976 ve 1977 yıllarında Mars'a gönderilen Viking uzay seferlerinin bilimsel sonuçlarını değerlendiren araştırmacıların, yanlış yaşam türünü aramaları ve bunu tanıyamamaları olduğunu ifade etti.

Mikroorganizmalara rastlandı

[COLOR=chocolate]Viking seferlerinin sonuçlarının gözden kaçırıldığını düşündüğünü belirten Alman araştırmacılar, Mars'ın su ve güçlü bir oksidan olan hidrojen peroksit (H202) karışımında yaşayan mikroorganizmalara ev sahipliği yaptığı tezinden hareket ettiklerini açıkladı.

Böyle bir karışımın bu tip organizmalar için Mars gibi çok soğuk ve kuru bir çevrede pek çok avantaj sağladığını kaydeden Alman bilim insanları, sudaki yoğunlaşmasına göre, H2O2'nin sıfırın altında 56 derecede sıvı kalabildiğini belirtti ve H2O2'nin atmosferde bulunan su buharını çekme özelliği bulunduğunu, bunun da sıvı suyun çok ender olduğu Kızıl Gezegen'de yaşamsal bir özellik olduğunu vurguladı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 514
favori
like
share
yakup20 Tarih: 12.01.2007 07:57
başka alemlerin varlığı insanlığı hep heyacanlandırmıştır..........
ozlems_o Tarih: 11.01.2007 20:35
marsta hatay var mı hep bu sorgulanıo uzun bi zaman önce tüm gezegenlerle ilgili yapılan bir araştırmaı okumuştum ve orada insan türünün yaşayamayacağını okumuştum

bu canlı yaşamadığı anlamına gelmez ve mreak ediyorum gerçekten :20: