İlk Önce Admin Panelinden Direk Bilgisayarımıza Alacağımız Yedekle Başlayalım.Admin panelinize

[URL]www.adresiniz.com/admincp/index.php adresinden giriş yaptıgınızı farzederek derse başlıyorum.

Sol taraftaki Listemizde En alta iniyoruz Bakım/ Veritabanı Yedekle [Eng: Maintenance/Database Backup] Linkine Tıklıyoruz.Linke Tıkladığınızda Sağdaki Frame Yenilenecek ve Veritabanı Yedekleme Sayfası Karşınıza Gelecek.3 Seçeneğimiz var.

1- Manuel Olarak İstediğimiz Tabloyu veya Bütün Tabloları Yedek Almak.
2- Bütün Veritabanını FTP de herhangi bir klasöre Yedek Aldırmak.
3- CSV formatında yedek Almak.

1- Manuel Olarak İstediğimiz Tabloyu veya Bütün Tabloları Yedek Almak

İlk Seçeneğimizde En Yukarda "Hepsine Evet" ve "Hepsine Hayır" şeklinde iki seçenek göreceksiniz.Default olarak zaten hepsi Evet olarak seçilmiştir.Direk tablonun altına inip Git [Eng:Go] butonuna tıklarsanız bütün veritabanının yedeği bilgisayarınıza inmeye başlar.Fakat özellikle istediğiniz tablolar varsa "user" "posttext" gibi önemli tablolar olabilir.Diğerlerini Hayır Seçip Sadece Onları Evet Yapıp Yedeğinizi Alabilirsiniz..

2- Bütün Veritabanını FTP de herhangi bir klasöre Yedek Aldırmak

Öncelikle Yedek Alacağımız Klasörü Belirlememiz ve Bu Klasörün CHMOD ayarlarını 777 Yapmamız Gerekecektir.CHMOD Ayarlarının nasıl yapıldıgını öğrenmek için Lütfen [URL=http://www.main-board.com/thread.php?threadid=121840]BURAYA tıklayın.Karşımızda Aşağıdaki Gibi Bir Görüntü Vardır.
Buradaki ./forumbackup-12-27-2006-7ae26.sql değeri değişik oalcaktır tabiiki.Burda önemli olan klasörün CHMOD ayarını doğru yapmak ve klasör yolunu doğru belirlemektir.Eğer yanlış yaparsanız Vbulletin sizi "Dosya Yazılabilir Değil [Eng:Unable To Write]" şeklinde uyaracaktır.Ben "bckup" dosyasını kullandıgınızı varsayarak "./bckup/forumbackup-12-27-2006-7ae26.sql" olarak dolduruyorum ve Kaydet Butonuna Basıyorum.Yedeğimiz bckup dosyasına kaydedilmiştir.
Peki bunun artısı nedir?
Daha hızlı olarak yedeğinizi alır ve FTP'nizde saklayabilmenizi sağlar.Lütfen yedek aldıgınız klasörünüzü htaccess veya index dosyalarıyla korumaya özen gösterin..

3- CSV formatında yedek Almak

Nedir Bu CSV?

"Veri kaynağı excel tabloları, CSV formatı dediğimiz virgülle ayrılmış değerleri içeren basit text dosyaları, MS Access, MS SQL Server, Oracle, Paradox, DB2 gibi birçok heterojen kaynak olabilir."Bu kısım pek işe yaramasada .csv formatında yedeklemek isteyenler için yinede anlatalım.Aslında anlatacak da fazla birşey yok.Ayraç Karakteri [Eng:Seperator Character] kısmını ayarlayıp Kaydet Dediğinizde bilgisayarınıza indirmeye başlayacaktır..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3471
favori
like
share
garlban38 Tarih: 14.01.2011 18:58
Teşekkürler... Gerçekten çok faydalı bir konu...


Güvenli olması için yedeği alıp dosyayı pc ye indirsek forumun tamamen yedeğini almış olur muyuz?
FreddyKrueger Tarih: 17.08.2010 17:01
@ Jeneric

Daha BaSit, Daha HızLı, Daha HataLı

En Iyi YöntemLer cPaneL FuLL BaCkup Ya da MySQLDumper'dır...
E-MaSTeR Tarih: 12.08.2010 11:01
Yedeqi OLu$turduqunuz KLaSörü $ifreLemezSeniz Forumunuzun AynıSını GörebiLirSiniz...
Jeneric Tarih: 12.08.2010 05:07
Güzel bir konuya değinmişsin Cpanel'e girmeden forum Yönetimi sayfasından yedek almak hem daha basit hem daha hızlı olacaktır. Emeğine sağlık..
MeM_04 Tarih: 24.05.2010 05:18
yedek yüklemenin iki yolu var
1. mysql dumper (mysql dumper netten bulursun)
2. Bigdump.php (bigdump.php burdada paylaşılmıştı indirebilirsin)
bu forumda açıklamaları yapılmıştı sana yararı olabilecek bilgiler

mysql dumper ile yedek alma ve yükleme
[url]http://www.main-board.com/webmaster-genel/130769-mysqldumper-ile-yedek-alma-yedek-yukleme.html[/url]

bigdump.php ile yedek alıp yükleme
[url]http://www.main-board.com/vbulletin-genel-ayarlar/130691-vbulletin-bigdump-ile-yedek-yukleme.html[/url]
is-for-you Tarih: 22.05.2010 21:24
Ya arkadaşlar tamamda yedek almak basit önemli olan aldığımız yedeği nasıl geri yükleriz onu anlatan olmamış şimdiden teşekkürler..
ByJavaliS Tarih: 09.05.2009 14:57
Emeqine SaqLık MardinLi, FaydaLı 1 Konu...

E-Master sende saol
E-MaSTeR Tarih: 05.05.2009 13:35
[URL="http://www.main-board.com/vbulletin-genel-ayarlar/64207-vbulletin-veritabanin-yedegini-almak.html"]peki bilgisayarımza indirğimiz yedeğin özellklerne bakıyorum ama 0 bayt diyor wod pad ile açılıyor acaba ondanmı 0 bit olarak göstrıo[URL="http://www.main-board.com/vbulletin-genel-ayarlar/64207-vbulletin-veritabanin-yedegini-almak.html" rel="nofollow" target="_blank">BeLkide...
ByiSyankaR Tarih: 05.05.2009 10:38
peki bilgisayarımza indirğimiz yedeğin özellklerne bakıyorum ama 0 bayt diyor wod pad ile açılıyor acaba ondanmı 0 bit olarak göstrıo