Ziraat Mühendisleri Odası Tokat İl Temsilcisi Mustafa Güzel, dünyada her yıl 7 milyon kişinin su ile ilgili hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiğini belirterek, tüm halkın olacaklar konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi


Küresel ısınma ve buna bağlı olarak meydana gelen iklim değişimlerinin insan hayatında olumsuz etkiler göstereceğine dikkat çeken Güzel, bu değişim nedeniyle meydana gelen mevsim değişikliklerin tarımı olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Güzel, dünya nüfusunun 1.4 milyar yeterli içme suyundan yoksun olduğunu belirterek, "2.3 milyar kişi sağlıklı su bulamamaktadır. Her yıl 7 milyon kişi su ile ilgili hastalıklarından dolayı hayatını kaybetmektedir. Dünyada 1 milyar civarında kişi ise gıda yetersizliğiyle karşı karşıyadır. Dünyadaki toplam suyun yüzde 97.5'i tuzlu olduğundan kullanılamamaktadır. Yüzde 2.5'i insanlar tarafından kullanılabilen sudur. Bu suyun da yüzde 73'ü sulama amaçlı kullanılmaktadır. Yaşadığımız küresel Isınma ve buna bağlı olarak meydana gelen iklim değişimlerinin, insan hayatında ne denli olumsuz etki göstereceğini bu rakamlar özetlemektedir" dedi.
Güzel, tarım sektörünü etkileyen gelişmelerin bilim adamlarını harekete geçirdiğini ifade ederek, "Görülmektedir ki şimdiye kadar olduğundan daha hızla ve uyumlu olarak tüm halkımızın olacaklar konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Yoksa hep birlikte dünyamızı yaşanmaz hale getirdiğimizi, ancak kaybettikten sonra öğreneceğiz" diye konuştu.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 464
favori
like
share
aytekin40 Tarih: 12.01.2007 23:44
Televizyonda seyretmiştim afrikada sudan dolayı bulaşıcı hastalıklar ile ilgili savaşı ancak şöyle kazanabilmişler.

diyelim dereden su alındı, cam surahi olacak ve güneşe karşı 2 saat bekletildikten sonra içilecek, ve bu sayede su içersinde mikropların hepsi güneş ışınından ölüyorlarmış.
SU-PERISI Tarih: 12.01.2007 11:04
teşekkürler özlem