Migren ataklarını tetikleyebilen çikolata, peynir gibi yiyeceklerden uzak durun, aşırı çay, kahve de tüketmemeye çalışın
Mİgren pek çok kişinin yaşam kalitesini düşüren önemli bir rahatsızlık. Zonklayıcı tipte bir ağrı olarak tarif edilebilen migren, hava değişimi, alkol, açlık ve uzun süreli uykuya bağlı olarak görülebiliyor. Ayrıca aşırı kahve tüketimi, uykusuzluk, depresyon da etkili olabiliyor. Migren daha çok kadınlarda görülmekle birlikte erkeklerde de migrene rastlanıyor. Migrenli hastalarda depresyon, panik atak, gerginlik, epilepsi gibi sorunlar daha sık görülüyor.
AİLEDEN MİRAS
Kadınların ortalama yüzde 18'inde erkeklerin yüzde ise 6'sında görülen migrende aile öyküsü de etkili. Migren hastalarının yaklaşık yüzde 70'inde ailede migren öyküsü bulunuyor. Araştırmalar migren ağrısı olan kişilerin ancak yüzde 50'sinin doktora başvurduğunu da göstermiştir. Doktora danışmadan ilaç kullanmak son derece sakıncalıdır. Bu kişilerde yanlış ilaç kullanımına bağlı olarak daha sık kriz yaşandığı ve tedavinin zorlaştığı belirlenmiştir.
Çikolataya hayır!
Bazı yiyecekler de migreni tetikleyebileceğinden. beslenme şekline dikkat etmek gerekiyor. Peynir migren ağrılarını arttırır. Açlık ve kan şekerinin düşmesi de migrene sebep olabilir. Migreni olan kişilerin çikolata ve vanilyalı yiyecekleri tüketmemesi, yeşil sebze ve tahıl ağırlıklı beslenmesi öneriliyor. Migren sırasında mide bulantısı da görülebilir. Başa soğuk kompres uygulamak, baş ve boyun masajı, sessiz ve loş ışıklı bir yerde dinlenmek migren atağının etkilerini yavaşlatabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 613
favori
like
share
yakup20 Tarih: 12.01.2007 14:28
ABLA paylaşım için ................teşekürler
casper Tarih: 12.01.2007 11:53
paylaşımın için teşekkürler superisi,

her hastalığın özel bir bakımı var