depresyon ve uyku ilişkisi - depresyonda olan kişi nasıl rahat uyurSık görülen psikolojik rahatsızlık olan uykusuzluk sorununa yaygın kanıya uyularak "koyun saymak"la çözüm bulunamayacağı, bunun yerine ılık süt ya da ıhlamur içilmesinin tercih edilmesi gerektiği belirtildi.

Psikolojik danışmanlık merkezi uzmanı psikolog Göksu Göktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uykusuzluğun yaygın yaşanan sorunların başında geldiğini belirterek, düzenli uykunun kişinin hem fiziksel hem de ruhsal gelişiminin sağlıklı olması açıdan önemine dikkati çekti.

Göktaş, bireyin yorgunluğu atarak yeni güne hazırlanması ve uyku hijyeni açısından gereken ortamın yaratılmasının önemini vurgulayarak, yatılan yerin ne çok sıcak ne çok soğuk olmaması ve uygun nem koşullarının sağlanması gerektiğini kaydetti.

Göktaş, uyku düzenini sağlamak için basit bazı kurallara uyulmasına dikkat edilmesini isteyerek, şu uyarılarda bulundu:

"Uykuya geçmek için yaygın bir kanı olan "koyun sayma" yöntemi yerine ılık süt ya da ıhlamur içmek tercih edilmelidir. Yaşamsal öneme sahip uyku düzenini sağlamak için yatağa çok aç ya da tok girilmemeli, stres verici düşüncelerden uzak durulmalıdır.

Tuvalet ihtiyacı yatmadan karşılanmalıdır ki gece kalkılmasın. Saat 19dan sonra fazla tuzlu yiyecekler, aşırı alkol, çay ve kahve alınması da uykuyu kaçırabilir.

Vücudun biyolojik saati göz önüne alındığında, uyku saat 22.30-23.00 gibi gelir ve bu arada uyunmadığı takdirde uyku kaçar ve bir daha zor gelebilir.

Uykunun kaçması durumunda yatakta dönüp durmak olumlu etki yapmaz. Böyle durumda, kısa süreli televizyon seyrederek, müzik dinleyerek rahatlamak ve yatağa dönmek daha iyidir."

Göktaş, birkaç günlük uykusuzluk halinde bile hayal görme ve gerçekle ilişki yitirilmesi gibi sorunların başladığını ifade ederek, "Bu durumlarda dikkati odaklamada sorunlar yaşanır, günlük hayatta hatalar, kazalar yapılabilir. Uykusuzluk depresyona, anksiyete bozukluklarına ve panik ataklara neden
olabilir" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 890
favori
like
share
BiR-DOST Tarih: 30.10.2011 00:18
Eline sağlık
Pedaliza Tarih: 03.12.2007 17:13
uyuyanda şikayeci uyayamayanda :3:

benide en iyi xanax uyutuyo vala
Miss.ultrAslan Tarih: 03.12.2007 14:52
Ben napcam peki yhaaaaa akşam 7 de yatıorum öğlen 1 de kalkıorum :79:
Nerqish Tarih: 03.12.2007 14:31
[COLOR="SlateGray"]uykusuzluk en buyuk sorunum insallah bi gun duzelir sanmam ama cok kotu bi durum kimsenin basina vermesin Allah
Sari Menekse Tarih: 03.12.2007 12:24
Birdahaki sefere main boardun üyelerini sayacam belki ise yarar
MaRaBoGLu61 Tarih: 03.12.2007 12:21
Cocuklugumda 35 yil önce bu yöntemle uyudugumu hatirlarim
ama artik
bu bile uyutmuyor bazen öyleki
ben calismadigim zaman yani vucudum yorulmayinca cok zor uyuyan biriyim
calisinca sorun olmuyo calismayinca
bazen saatlerce yatakda öte beri döndügümü bilirim
CADIKIZ Tarih: 03.12.2007 11:19
Iste ben bunlari okuyunca ve duyunca cok guluyorum sorry ama:72:
abla saycagin baska ciftlik yokmuydu belki faydasi olurdu:72:
Sari Menekse Tarih: 03.12.2007 00:13
Dün gece bütün ciftligi saydim hic bir faydasini göremedim
aytekin40 Tarih: 12.01.2007 23:39
Uyumak, yani vucudumuzu tamir hücrelerinin eline bırakmak , uyuduğumuz an bu hücreler çalışmaya başlarmış ve günlük vucut hasarlarını onarırlarmış ertesi gün vucut tamir olmuş halde çalışmaya başlarmış.

Lakin, bu akşam bir tv kanalında iki dizi seyrettim , hiç gülmedim hep üzüldüm ve stresime stres katıldı.

Yaşadığımız hayat zaten stres, pekala ayrıca mide hücrelerim derki bana miden aç saat gece 12 yi geçmiş açsın sen yatmak istersin ama o hücreler seni uyutmaz sana hep sinyal verirler uyuyamazsın. :79:

Sonuçta , birşeyler yediğimde hemen acıkmuş hücrelerim çalışmaya başladığından beynime yat uyu sinyali gönderir veya ufak tefek birşeyler içtiğimde yani beyin komuta kontrol merkezini bozduğumda.

Derhal uyuyorum.