Dizileri bir de bu gözle seyredin

NOTTT KONUYU DIZI FLIM BÖLÜMÜNE ACACAKTIM FAKAT ORAYA KONU ACAMADIGIM ICIN BURAYI UYGUN GÖRDÜM

Yeni Asya'dan Davut Şahin, bir okuyucusunun TV dizileriyle ilgili yazısına köşesinde yer verdi. Yazıda geçen dizilerdeki karakterler için tercih edilen isimler şaşırtıcı:
26 Aralık 2006 13:09

Sayın yetkili; 99 u Müslüman olan memleketimizde Müslüman kesimin zihninde dinî bir anlam ifade eden kutsal isimlerin tüm Türkiye nin seyrettiği dizilerde küçük büyük herkesin beynine kötü imajlar kullanılarak gerçek mânâları dışında kötü bir biçimde yerleştirilmektedir. Bunun tesadüf olduğunu söylemek saflık olur.

[COLOR=orangered] Bu dizilerin yapımcıları ve arkalarındaki güçler yetkililerce incelenmelidir. Bu şekildeki farklı dizilerin birçoğunun yayınlandığı kanalın ortak adresinin ATV oluşu da dikkate değerdir.

[COLOR=coral]Gafur: Kelime anlamı olarak, bağışlamada, merhamette sınır tanımayan anlamına gelmekte olup Allah ın 99 isminden biridir. Çarşamba günleri ATV de yayınlanan Avrupa Yakası dizisinde psikopat, elinde bıçakla dolaşan, kendisinden her türlü kötülük beklenebilen, cinsel sapkınlıklar sergileyen, özürlü giyinen, komşunun karısına göz dikmiş tipleme.
Burhan: Sağlam delil mânâsına gelmekte olup Kur ân-ı Kerim in isimlerinden biridir. Avrupa Yakası dizisinde ise psikopat, aptal, cinsel sapkınlıklar sergileyen, dedikoducu, salak tiplerden birinin adı.

[COLOR=tomato]Tacettin: Dinin tacı anlamına gelmekte olup Avrupa Yakası dizisinde en şapşal, salak, beyinsiz, herkesin arkasından dalga geçtiği, kolay işletilebilen cahil karakterin adı.

Aziz: En yüce, en üstün anlamına gelmekte olup Allah ın 99 isminden biridir. Aziz isimli karakter ise ATV de yayınlanan Beyaz Gelincik dizisinde kadın pazarlayan, psikopat, katil, başkasının karısına göz dikmiş, aşağılık dizi karakterinin adı

[COLOR=burlywood]Kadir: Her şeye gücü yeten mânâsına gelmekte olup Allah ın 99 isminden biridir. ATV de yayınlanan En Son Babalar Duyar adlı dizide sahtekâr, yalancı, para için her türlü dalavereyi çevirebilen başrol oyuncusu

Amil: Amel eden, ibadet eden, iş ve aksiyon sahibi anlamına gelmekte olup Peygamberimiz in isimleri arasında yer almaktadır. Hayat Bilgisi adlı dizide ise aklı fikri para, sahtekâr, yalancı bir okul müdürünü canlandırmaktadır.

[COLOR=burlywood]Mennan: Çok ihsan eden, lütufta bulunan anlamına gelmekte olup Allah ın 99 isminden biridir. Hayat Bilgisi adlı dizide ise üçkâğıtçı, düzenbaz, uyanık, yalancı, ikiyüzlü okul hizmetlisinin adıdır. Dizide, müdür, Mennan gel lan buraya hayvan demekte, Allah ın bu güzel isminin böyle aşağılayıcı bir cümlede kullanılması kesinlikle kabul edilebilir değildir.

Bu isimler toplumumuzda Allah ın kulu mânâsına gelen Abdülkadir, Abdülmennan, Abdülaziz şeklinde kullanılırken veya kullanılması gerekirken bu dizilerde Abdül kısmının çıkarılıp direkt olarak Allah ın 99 isminden biri olarak kullanılmaktadır. Dizilerde öne çıkarılan, imrendirilen isimlerin neden yukarıda bahsedilen isimler gibi olmadığı da bir başka soru işaretini aklımıza getirmektedir.

Bu milletin başına ne geldi ise, bananecilikten geldi. Dilerim sizler milletine ve değerlerine sahip çıkanlardan olursunuz. Saygılar.

Alinti

NOTTTKONUYU DIZI FLIM BÖLÜMÜNE ACACAKTIM FAKAT ORAYA KONU ACAMADIGIM ICIN BURAYI UYGUN GÖRDÜM

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1518
favori
like
share
poyraz Tarih: 08.01.2008 13:15
bende hiç bu şekilde bakmamıştım
BoNcuKK Tarih: 31.12.2007 18:43
konuyu bence tam yerine açmışsın çünkü bu konunun yeri burası dizi içerikli olsada daha çok din içerikli araşatırmayı sundugun için çok teşekkür ederim güzel bi saptama olmuş bu hayatımız boyunca var bi örnekte benden olsun inek şaban ki şabanismi mübarek bi isim mübarek isimlerin başına sonuna sıfat konulması nekadar dogru olabilirki helede bu tarz hiç dikkat etmiyoruz bu tarz şeylere o isimlerin kutsallıgını anlayamıyacak kadar cahiliz ne yazıkki

allah razı olsun kardeş
AZRAA Tarih: 31.12.2007 17:06
düşünülmesi gereken bir konu.paylaşımın için teşekkürler.
Lahika Tarih: 31.12.2007 14:52
sormaya gerek yok arkadaşım.kasıtlı yapılıyor herşey.öyle şeyler normalmiş gibi enjekte ediliyor hepimize.halbuki......
elma kurdu Tarih: 29.12.2007 01:08
emeğine sağlık saolasın
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 07:55
Allah razı olsun
konan_1997 Tarih: 02.04.2007 13:41
sağol
aloneman09 Tarih: 30.03.2007 12:56
Söylediklerine katılmamak imkansız "gece_perisii" sağol.
maskee Tarih: 22.03.2007 13:44
bilgiler için saol.ben şunları belirmek istiyorum hata yaparsam af edin çünkü şu an çok doluyum.tüm içimdekileri buraya yazmam imkansız fakat özetle:
bizleri tv başında yavaş yavaş köreltmeye çalışıyorlar.misyonerlik çalışmalarıyla hem ülkemizi hem de dinimizi yok etmeye çalışıyorlar.ancak bunu yapmaları ancak kültürümüzü yok etmekle mümkün olabilir oda biraz zor tabi...ama genede bazı vatandaşlarımız kültürümüzü ve vatanı umursamıyor,işte bunlar gerçekten dışarının etkisinde kalmıştır.dışarı bizim gelişmemizi istemiyor çünkü bizden korkuyorlar halen,en çokta genç nüfusumuzdan korkuyorlar. bunun için gençleri tv yoluyla etkileri altına almaya çalışıyorlar..tv kanallarında insanların beynini yıkıyorlar,bazı molla kılığına bürünmüş insanlar vasıtasıyla dinimizi yanlış tanıtıyorlar,(en çokta buna sinir oluyorum adam akıllı birini çıkartmazlarki tvye nerde dinimiz adına abuk subuk yorum yapan varsa onları çıkartıyorlar)bunların sayesinde gençlerimizde dini yanlış anlama ve bu yolda yürümeler başlıyor.sonra okul çevrelerinde incil dağıtarak bu yanlış yolda yürüyenleri kendilerine çekmeye çalışıyorlar.
türban konusunda da bir islam ülkesi olmamıza rağmen bu konuyu tartışan tek ülke biziz.laikliği saptırmaya çalışıyorlar.atatürkün laikliği bu günkü laiklikten çok uzak bence,atatürk çarşaf giyenler için laikliği uygulamıştır,
çünkü suç işleyen çarşafa bürünüyor.(erkek,kadın)bu yüzdende adalet sağlanamıyordu,fakat türbana asla karşı değildi atatürk.birde atatürk dinimizi korumak içinde laikliği uygulamıştır.fakat şimdi çok saptırdılar dinimizi.
kısacası ülkemizi biz farkında olmadan sömürüyorlar...
canım türkiyem olamazsaydı biz dinimizi böle özgür yaşayamıyacaktık,bu ülke bizimdir inşallah hep bizim olacak.tüm okuyuculardan özür dilerim .allah hepinizden razı olsun.