[COLOR=coral]Hepatit B ile bilgi güncelleme sempozyumu öncesinde basın toplantısı yapan Prof. Tözün ile Prof. Akarca, dünyadaki sayının 400 milyon olduğunu belirtti

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) Başkanı Prof. Dr. Nurdan Tözün ve Hepatit B ile ilgili bilgi güncelleme sempozyum başkanı Prof. Dr. Ulus Salih Akarca, dünyada 400 milyon kişiyi etkileyen hepatit B virüsünün ülkemizde 3.5 milyon kişide bulunduğunu açıkladı.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği'nin Hilton Convention Center'da düzenlediği sempozyumla ilgili basın toplantısında konuşan uzmanlar, hastalığa yakalananların yüzde 30-40'ının karaciğer sirozu olduğunu, bunların da yüzde 10-15'inin 5 yılda karaciğer kanserine yakalandığını vurguladı.

"Türkiye'de etkili bir aşı olmasına rağmen hepatite karşı bağışıklama çabalarının yetersiz" kaldığına dikkat çeken uzmanlar, bir hastanın aylık tedavi maliyetinin 1000 YTL'yi bulduğunu belirtti.

Bulaşma yolları

Uzmanlar, tekrar kullanılan tıbbi malzemeler, cerrahi girişimler, uygun olmayan sterilizasyon, sağlık personeli, çeşitli kozmetik girişimlerde (dövme, akupunktur, manikür, pedikür, kulak delme, piercing vb) kullanılan gereçlerin sterilize edilmemesi, bir kere kullanımlık malzemelerin defalarca kullanılması, damar içi ilaç kullanımı ve cinsel ilişkinin virüsün bulaşması için en bilinen yollar olduğu bildirdi.

Doğuda daha fazla

Hepatit B taşıyıcılığının Türkiye'de yüzde 5-8 oranında görüldüğünü anlatan Akarca, doğuda hepatit B'nin, toplu halde bir arada yaşama, hijyen koşullarına uyulmaması ve anneden bebeğe geçiş oranlarının yüksek olması nedeniyle daha yüksek oranda görüldüğünü söyledi.

Akarca, "Batıda yüzde 3 olan oranlar doğuda yüzde 7-8'lere ulaşıyor. Batıdaki oranlar, yine doğu bölgelerimizden göç eden vatandaşlarımız nedeniyle yükseliyor" dedi.

Hepatit'le ilgili değişen bilgiler

- "Sağlıklı taşıyıcı" kavramı terk edildi.

- Hepatit B virüsünü ortadan kaldıracak tedaviler yok, ama virüsün karaciğer üzerindeki hasarını azaltan ilaçlar mevcut.

- İyileştirici etkisi olduğu iddia edilen bitkisel tedavilerin bilimsel etkisi kanıtlanmadı. Bunlar karaciğer yetmezliğine neden olabiliyor.

- Taşıyıcılar toplumdan tecrit edilmemeli. Okuldan, yurttan, işten uzaklaştırılmamalı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 569
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 15.01.2007 15:34
Teşekkürler Ellerine Sağlık
SU-PERISI Tarih: 13.01.2007 21:21
Verdigin bilgiler için saol özlemcigim