G.O.R.A.

Yönetmen: Ömer Faruk Sorak
Oyuncular: Cem Yılmaz, Şafak Sezer, Özkan Uğur, Ozan Güven
Cem Yılmaz'ın senaryosunu yazdığı ve 5 rolde birden karşımıza çıkacağı G.O.R.A. bir bilim-kurgu komedi.
Anadolu'nun turistik kentlerinden birinde tüccarlık yapan bir adam (Cem Yılmaz) uzaylılar tarafından kaçırılıp onların dünyasına götürülür. İşte hikayemiz böyle başlar...
Kasım ayında vizyona girecek olan GORA'nın Türk sinema tarihinin en çok izlenen film olması bekleniyor.

Bu arada...
Cem Uzan'ın yaşadığı siyasal kriz, Cem Yılmaz'ı da etkiledi. Telsim'in sponsorluğunda 1 milyon dolar bütçeyle çekilen ve kasım ayında vizyona girmesi beklenen G.O.R.A. filminin projesi tehlikeye girdi. Filmin, Telsim'in yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle vizyona girememe ihtimali doğdu.

GORADAN REPLİKLER
G.O.R.A Filminden Replikler
Cem Yilmaz'in bir türlü vizyona giremeyen,
G.O.R.A Filminden replikler:

-Apollo 31 napiyorsunuz orada bu duman da ne?
-Mangal yakiyoz güzel kardesim... Hapla olmaz ki bu beslenme isi... -Bilememissiniz siz... Karbonmonoksitten zehirlenme ihtimaliniz var,derhal söndürün... -Delikanli adama bisey olmaz...

-Houston bi problemimiz var?
-O zaman hep beraber tekrar edin:
"Eshedüen laa ilahe.."

-Turkship IA22BC23 motorlari kapattiniz bi sorun mu var?
-Yok be Hostoncugum... Jüpiter çekiyo... Zaten bosa aldim,fazla yakmasin alet...

-Alo Hustin benzin bitti napcam?
-Naptin lan o kadar benzini, içtin mi?
-Yook be.. Yörüngeye inerken bi ufoyla yaristim. Ama var yaa sana ne diyim, ne hizdi beee... -Deme!

-Houston Challenger Houston... Ruslarla kenetlenmemize olanak yok... -Neden Challenger? -Hanim kiziyor:"Burada kenetlendigin yetmiyor mu? Ruslarla bi de orda kenetlencen" diyo...

-Huztin!!! Huztin diyom Aloooo!!!
-Ne var, ne oldu?
-Haydar abiyi dövüyorlar, yetisin...

-Hustin... Mars'ta hayat yok abi... 9 dedin mi yatiyo herifler.... tadimiz kacti... dönüyoruz biz yaa...

-Hustin... Alien filminin sonunda ne oluyordu? Benim aldigim VCD'nin ikincisi bozuk cikmisti da izleyemedim... -Nerden aklina geldi simdi? -Kazim abinin kafasina bisiy yapistida cikaramiyoz bi türlü. O sebeple... -Hasss....

-Houston ilkyardim çantasi nerdeydi ya?
-Yine ne bok yediniz lan?
-Ya geçenlerde Ucak'ta tasa tuttugumuz uzaylilarla karsilastik da. Tanidi bizi ibneler. Kirdilar Cemal abinin faunusunu.

-Houston..
-Efendim
-Vali Bey'e söyleyin yarin okullari tatil etsin. Kar geliyo,ben gördüm...

-Alooo Hüstin..
-Dinlemedeyiz, devam et...
-Abi salak Ahmet, mekigin anahtarini içerde unutup cikmis ay yürüyüsüne... -Eeee? -Kaldik abi burada. Cami kirdim ben, telsize uzanabilmek için. Yani artik,iceri girsek de degismiyor olay. Sonradan aklima geldi cam kirilinca... sey ölücee...

(Hüstin görevlisi ofisteki basin sözcüsüne)
-"Gecen ay uzaya gönderilen iki astonotumuz elim bi kaza sonucu yasamlarini yitirmislerdir" -Aynen bu metni yayinliyosun... Hadi gözüm...


Houston?
-Noldu Apollo... Apollo noldu?
-Aya inemiyoruz?
-Neden, modül mü bozuldu?
-Yok, Kültür bakanligi sit alani ilan etmis, bilet almamiz lazimmis


:4: :4: :4:


'G.O.R.A. ne demek?'
Ancak basın toplantısı mini bir şova dönüştü. Cem Yılmaz'ın birbiri ardına esprilerini sıralaması Bakan Abdüllatif Şener'i de harekete geçirdi ve o da esprileriyle Yılmaz'a destek olmaya çalıştı.
Öncelikle 'Nedir bu G.O.R.A' diyen bakan Şener'e, Cem Yılmaz anında cevap verdi ve filmin isminin açılımını yaptı:
"Eğlenceli bir şey yapalım, komedi filmi olsun diye düşündük. G.O.R.A. da 'Güzel Olmazsa Reaksiyon Almaz'ın kısaltması... Bunu ilk defa açıklıyorum" dedi.
Şakayla karışık 'bir daha film yapmama' kararı verdiklerini söyleyen Yılmaz, "İşin buralara kadar geleceğini hiç tahmin etmemiştim. Filmi bir gün devlet bakanıyla birlikte tanıtacağım da aklımın ucundan bile geçmedi" dedi.
'G.O.R.A'yı henüz izlemediğini belirten Bakan Şener ise filmi, 'rivayet edilenlerden' yola çıkarak şu sözlerle tanımladı:
"Film o kadar dinlendirici, o kadar rahatlatıcı, gülmeye hazır olanlar ve olmayanlar için o kadar uygun sahnelerle dolu ki bir defa seyretmek yeterli olmaz. Her rahatlamak istediğinizde mutlaka izlemelisiniz." Bu tanımlama üzerine Cem Yılmaz da "Allahım bugünleri de gördük. Ben dememiş miydim bu filmin promosyonu çok acayip olacak diye" sözleriyle kahkahayı patlattı. Bakan Şener, "Cem Yılmaz'ı anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor" deyince, komedyen hemen atıldı:
"Efendim şimdi 'Cem Yılmaz kifayetsiz' diye yazacaklar!"
Ömer Faruk Sorak ise aksiliklerin çekimler sırasında başladığını ve sonrasında da devam ettiğini belirtip sonunda filminin seyirciyle buluşacak olmasının kendisini çok sevindirdiğini söyledi.
Aksiliklerden söz açılınca, Cem Yılmaz yine sözü aldı ve kendi deneyimlerinden yola çıkarak Hollywood dünyasını uyardı:
"Kardeşim bilimkurgu filmi falan demeyin, çekimlerden önce mutlaka bir kurban kestirin..."
Bakan Şener, filmin haklarının KDV hariç 2 milyon dolara BKM Film'e devredildiğini açıkladı ve paranın da peşin olarak ödendiğini belirtti. Film montaj ve efekt işlemlerinin tamamlanmasından sonra Cumhuriyet Bayramı'nda vizyona girecek. Filmi izlemek için sabırsızlanan Şener, "Bu işler için altı ay yeter, daha fazla uzatmayın" diye uyarıda bulundu.


Zavallı uzaylılar!
'G.O.R.A'nın geçen yıl mayıs ayında başlanan çekimleri bin bir aksilikle yaz sonuna doğru tamamlanmıştı. Ancak Star grubundan Türkfilm A. Ş.'nin yapımcılığını üstlendiği 'G.O.R.A'nın, gruba ihtiyati tedbir kararı uygulanması nedeniyle gösterim tarihi sürekli ertelendi. Maddi yetersizlikler filmin postproduction işlemlerini de etkiledi.
29 Ekim'de gösterime girecek olan filmde Cem Yılmaz 10'dan fazla farklı tipi canlandırıyor. Filmin konusu ise uzaylıların, başlarına ne geleceğini bilmeden kaçırdıkları bir Türkle mücadeleleri....

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2185
favori
like
share
Lover Tarih: 15.04.2005 10:46
cok hos film
tebrikler
muhtar77 Tarih: 14.04.2005 15:14
cok güzel olmus cem abi eller nie saglik
ykalaman Tarih: 19.11.2004 14:46


Devlete sahte GORA satıldı
G.O.R.A. filminin ilk prodüktörü Erol Köse, sinema dünyasının gündemine bomba gibi düşecek açıklamalar yaptı...

"GORA"ya TMSF el koyarken filmin yönetmeni Ömer Faruk Sorak ve filme imzasını atan adam Cem Yılmaz devlete sahte Gora`yı mı teslim etti?..
Gora filminin ilk prodüktörü Erol Köse Televole`ye sinema dünyasının gündemine bomba gibi düşecek açıklamalar yaptı!..
Erol Köse Etiler`de sinema çıkışında Televole muhabirine "Şoktayım ben.... Bir şok geçirdim... Benim için özel bir anlamı vardı Gora`nın... Ama on kilo kıymadan beş kilo köfte çıktı!.." şeklinde çok ilginç bir açıklama yaptı!..
Ardından bu merak uyandıran sözleri açmaya başladı Erol Köse!..
Ünlü prodüktör filmde yüksek teknolojinin kullanıldığını, ancak Gora`yı izleyenlerin bu filme çok gülmediklerini söyledi önce!..
Ve Erol Köse olay yaratacak açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Filmin prodüksiyonunu benim ortağı olduğum Türk Filmi şirketi yaptı!.. Daha sonra şirket Fon tarafından BKM`ye satıldı!.. Ben filmin yüzde doksanı bitene kadar prodüktörüydüm... Elimdeki en önemli belge kendimim. Aklım, beynim... O dönemki taslaklar, senaryolar, story-board`lar ve bütün çalışan personel-oyuncular da söylediklerimin kanıtıdır... Onların açıklamalarını da dinlerseniz filmin eksik olduğu sonucuna varacaksınız. Benim seyrettiğim film kısalmıştı. Filmin büyük bir kısmı hatta espriler kullanılmamıştı... Böylece filmin komedi unsuru eksik kalmıştı!.. Benim beklediğim birçok kareyi göremedim... Bir bina düşünün içindeki tuğlaları alırsanız bina çöker!.."
Erol Köse özellikle devlete eksik malzeme verildiğinin üzerinde durdu ve açıklamalarında ve şu ifadeyi kullandı: "Filmin çakimleri tamamlandıktan sonra fon şirketlere el koydu... Çıkan dedikodularla da "Gora 2" geliyor denince kullanılmayan malzemelerle biraz da yeni çekimler yapılınca bu dedikodular akla geliyor!.."
Erol Köse, filmin eksik karelerinden yeni bir Gora filmi yapılırsa bunun gelirinin de devlete ait olması gerektiğini savundu ve, "Ben filmin bütününe hakim bir insan olarak 10 kiloluk kıymadan 5 kilo köfte çıkmış...Kalan 5 kilo kıyma ne olmuş... Kalan makaralardan bir film daha yapılırsa bunun gelini de devlete gitmeli diye düşünüyorum!.." şeklinde konuştu!..
Köse konuyla ilgili olarak bir rapor hazırlayarak devlete sunacağını da sözlerine ekledi!..
İşte Erol Köse`nin Gora`yla ilgili iddiaları böyleydi!..
zalimx Tarih: 15.11.2004 08:29
nasil bakacam filme
zalimx Tarih: 15.11.2004 08:27
ben göremedim daha su gorayi almanyaya ne zaman gelecek??
özay Tarih: 15.11.2004 08:19
ellerinize saglik cok begendim
ahmet5555 Tarih: 14.11.2004 21:54
gercekdende güzelmi bakalim desekkürler
SERKANCO Tarih: 13.11.2004 23:19
ALLA ALLA BEN BUNU NASIL ATLAMISIM YAAA YUKSEK BIR YER BULUP ATLASAM MI ACABA :21: :21: :21: :21: :21:

SUPERSIN DOKTORFILM OYNAMAYA BASLADI BIZ YENI GORDUK BILGILERI
Lord Black Tarih: 13.11.2004 11:39
Geldi sinemala