Selçuk Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, Kaya, şunları kaydetti:

''Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yürüme herkesin en rahat yapabileceği sporlardan birisidir. Yürüme sporundaki temel amaç, vücudun kalp, dolaşım, solunum sistemlerinin kapasitelerini artırmaktır. Yürüme, hafif tempoda uzun sürede yapıldığı takdirde, vücuttaki stok yağların yakılmasında önemli rol oynar. Ayrıca fazla kilolardan kurtulmak için de yürüme önemlidir. Yediden yetmişe herkese sağlıklı bir yaşam için yürümeyi ihmal etmemesini öneriyoruz.''

YÜRÜYEREK DİNÇ KALIN...
Yürümenin sürekli artan tempoda, kendi vücut özelliklerine uygun ritmde yapılması gerektiğini dile getiren Kaya, artan bir tempoda yürüyüşle genç yaşlı herkesin sürekli kendilerini dinç tutmasını önerdi. Yürüme program başlangıcında yavaş yürüme ve ritmik gevşeme hareketlerinin yapılması gerektiğini belirten Kaya, ''Sağlığın devamı için spor ve hareket çok önemlidir. Rahat koltuklarımızdan vazgeçerek, kolay ve ucuza elde edebileceğimiz yürümeyi hayat tarzı haline getirmenin yollarını aramalıyız'' dedi.

Ayrıca yürüme nedeniyle vücutta belli noktaların sürtünme oluştuğu için aşınmalara neden olabileceğini, bunun da ileri yaşlarda kireçlenmelere ve kemikteki kıkırdak dokuların zedelenmesine yol açabileceğini ifade eden Kaya, bu tür tehlikelerine karşın yürüme aktivitesi yapılırken, temiz havada, kafa çevirme, kol ve el hareketi gibi ısınma hareketleri yapılarak, vücudun tüm dokularına hitap edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 754
favori
like
share
casper Tarih: 14.01.2007 09:23
evet özlemcim yaaa bende bir zamanlar yürüyüşler yapardım sıkça ama nedense yaşam şartları heimizi tembelleştirdi galiba :79:
ozlems_o Tarih: 14.01.2007 00:07
evet yürümenin insana ne denli iyi geldiğini biliyorum bir zamanlar çok uzun süreli yürüyüşler yapardık

teşekkürler su perisi