anı yazısı örneği - örnek anı yazısıBundan altı yıl kadar önce lisans üçüncü sınıf öğrencisiyken okulun dağcılık kulübünün faaliyetlerine katılmak istemiştim, o zaman bana fazlasıyla teknik bilgiye ve maddiyata dayalı bir uğraş gibi gelmişti. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı derslere devam etmedim. Sanırım o zaman (ve tabi şimdi daha fazla) istediğim şey yeşil ve temiz hava ile birlikte olmaktı. Malum kirli ve yeşilden yoksun şehirlerde yaşıyoruz.

Okuldan sonra yaşadığım şehre, Adapazarı’na geldiğimde yine bu tür girişimlere katılmak istedim. Açıkçası SDT’nin şehirde olduğundan ve en önemlisi uzunca bir süredir faal olduğundan haberim yoktu, internette ararken buldum. Yine uzunca bir süre siteyi takip ettim ve sonunda 2011 Nisan sonunda yaz temel eğitim faaliyetine katılmak üzere Kenan Abiyle iletişim kurdum. Aldığım olumlu cevapla mütevazı SDT ekibiyle ilk kez tanışma fırsatı buldum.

Her yaş grubundan ve sınıftan insanların olması beni hem sevindirdi hem de şaşırttı. Dağcılık, yelkencilik ve benzeri sporlar Türkiye’de (o çok özendiğimiz Avrupa ülkelerinin aksine) hep belli bir sınıf ve statünün göstergesi olmuştur. SDT ve benzeri yerel topluluklar ile bu önyargının kırıldığını görmek sevindirici.

Öte yandan herkesin dağla iç içe olmakla ilgili özel bir gerekçesi vardır ve bu gerekçeler neredeyse yeryüzündeki insan sayısı kadar farklıdır. Amaç dağları aşmak, insan doğasının sınırları zorlamak ya da modern teknik bilgimizin artmasıyla birçok şeyi daha çabuk daha hızlı yapmak mıdır? Kendi adıma bunların hiçbiri beni dağa ya da genel olarak tabiata çekmiyor. Karşımızda bir Wolfgang Güllich (1960-1992) örneği varken daha nasıl doğamızın sınırlarını zorlamaktan bahsedebiliriz ki? ( Cliffhanger’da Stallone’nin dublörü olarak izlediğimiz Güllich’i ölüm bir dağ tırmanışı sırasında değil araç başında uykuda yakalamış.) Olsa olsa dağcılık veya doğa sporları bu sınırları keşfetmek için bir araç olabilir.

Geyve’deki yaz kampı benim için bir ilkti, ilk tırmanma denemem heyecanıma yenik düştüğümden başarılı değildi. Kaya tırmanışı yerçekimiyle alıştığınızın dışında bir ilişki aslında; aklen kendinizi ikna etseniz bile davranışsal olarak kendinizi ipe bırakmak oldukça zor. Ancak bir o kadar da tuhaf bir duygu içinize dolmaya başlıyor; yeni duruma hızla uyum sağlama isteği ve bedenin alışık olduğu rutinden kurtulma arzusu. Eski insanlar muhtemelen bu tür durumlara çok daha iyi tepki veriyordu. Şimdi ise irademizden bağımsız olarak tabii olan şeylere yabancılaşmış durumdayız. Biraz da bu yabancılıktan sıyrılmak için SDT faaliyetlerine katılmak istedim.

Neden doğa bizim için bu kadar çekici? Bu çekici olma durumu yapay veyahut sıra dışı mı? İster istemez insan kendini doğaya bırakmak için gerekçelendirirken buluyor. Belki modern olduğumuz ve her hareketimizin bir nedeni olması gerektiğine inandığımız içindir bu. Doğada saatlerce yürümek modern zihne aslında ters bir durum. Bunun sağlıkla ya da psikolojiyle bir ilgisi olması lazım. Yoksa bu hareket anlamsız olurdu. Ama ben katılmayı düşündüğüm diğer SDT faaliyetlerinde bu nedenlerin hiçbirini düşünmeyeceğim, sadece yürümek ve birazda kendi geleneksel fizyolojimin dışına çıkmak istiyorum, tıpkı tırmanırken yerçekimiyle olan ilişkimizde yaptığımız küçük değişiklik gibi.

Yazan: Erol FIRTIN

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 537
favori
like
share