1920 de Dante nin kemiklerinin ölçüsünü alan ve fotoğraflarını çeken bilimadamı Fabio Frassetto nun notlarından yola çıkan bilimadamları bilgisayar teknolojisi yardımıyla ünlü şairin yüzünü yeniden canlandırdı.


İtalyan şair Dante Alighieri nin burnunun sanıldığından daha sivri ve kemerli olduğu ortaya çıktı. 1920 de Dante nin kemiklerinin ölçüsünü alan ve fotoğraflarını çeken bilimadamı Fabio Frassetto nun notlarından yola çıkan bilimadamları bilgisayar teknolojisi yardımıyla ünlü şairin yüzünü yeniden canlandırdı.

Ekibiyle birlikte çalışmayı yürüten Pisa Üniversitesi antropologlarından Prof. Francesco Mallegni, La Repubblica Gazetesi ne 1265-1321 yılları arasında yaşayan Floransalı şair Dante nin portrelerinin, bir başka şair Boccacio nun tasvirlerinden yola çıkılarak resmedildiğini, dolayısıyla çok da gerçeği yansıtmadığını belirtti ve "İlahi Komedya"nın yazarının yüzünün, Boccacio tarafından uzun, kemerli burunlu, güçlü çene yapılı, düşünceli ve melankolik ifadeli olarak tasvir edildiğini ifade etti. Daha sonra ressam Rafael tarafından Dante ye daha da sert hatlı bir yüz atfedildiğini belirten antropolog Mallegni, Dante nin gerçek yüzünü ortaya çıkarma çalışmalarının 1920 lerde başladığını anlattı, Yüzü yıpranmış görünürdü. Kötü şansın ve üzüntülerin dünyasında yaşamış bir adamdı. Bir insandı" dedi.

UZMANLAR YAPTI

Şairin gerçek yüzünü bulabilmek için, kendisinden önce araştırmalara başlayan bir meslektaşının yeniden oluşturduğu kafatasına çene ekleyerek yeni bir kafatası elde ettiğini ve bu yeni kafatasıyla bilgisayar uzmanlarının yanı sıra ölen kişilerin yüzlerini yeniden canladırma uzmanlarının yardımıyla da Dante nin gerçek yüzünün ortaya çıkarıldığını belirten Mallegni, yanılma payının da yüzde 5 olduğunu sözlerine ekledi.

Edebiyatın en büyüklerinden

FLORANSA da asil ve köklü bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Asıl adı "Durante"yi kısaltarak Dante yi kullandı. Dante daha 24 yaşında, 1289 da, Floransa lı Guelf şövalyeleri ile birlikte, Campaldino da, Azzero lu Ghibell in yandaşlarına karşı savaştı. Meclis üyesi olarak, Floransa nın ileri gelenleri arasında yer alan Dantenin Papa 8. Bonifacenin muhalefete başlamasıyla, kaderi bir anda değişti. Önce yolsuzluk yapmakla suçlandı, yakılarak idama cezasına çarptırıldı, ardından sürgün edildi. Bundan sonra sıkıntılı bir yaşam süren Dante, 1321 yılında yokluk içinde Ravenna da öldü. Dante, 1285 yılında Gemma Donati ile evlendi. Ancak en büyük aşkı Beatriceydi.

En bilinen eseri, ahirete yapılan bir yolculuğu anlattığı İlahi Komedyadır. Dünya edebiyat tarihinin en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilmekle birlikte, modern İtalyancanın da temelini oluşturur. "Yeni Hayat", Dante’nin 31 şiirini, bu şiirlerin hangi nedenlerle yazıldığına ilişkin açıklamalarını ve şiirlerin yapısal çözümlemelerini içeren bir düzyazı-şiir çalışmasıdır. "Monarşi", "Su ve toprak sorunu" ve "Egloge" diğer eserleri arasında yer alır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 662
favori
like
share
oğuzhan80 Tarih: 27.02.2007 19:01
paylaşım icin tesekkurler
hsnorh Tarih: 25.01.2007 11:55
te$ekkürLer...
hmask Tarih: 15.01.2007 10:43
paylaşım için teşekkürler.