taze nanenin yararları - nane neye iyi gelir - nanenin zararları nelerdirTaze nanenin faydaları arasında kadınlarda östrojen hormonu seviyesinü yükseltmesi de sayılabilir. Özellikle menopoz öncesi hormon seviyesindeki bozulmalar taze nane tedavisi sayesinde önemli ölçüde iyi edilebilmektedir.

Nanenin iştah açıcı, ashabiyeti teskin edici ve rahatlık verici özellikleri vardır. Ayrıca migren baş ağrılarına da bitkisel çözüm olur. Strese iyi gelen bitkiler arasında önemli bir yere sahiptir. Kalp çarpıntısı olan kişilerin nane tüketmesinde yarar vardır. Diğer yandan spazma, sindirime iyi gelir ve mide bağırsak ağrılarına, şişkinliklerin doğal çözümüne olanak sağlar.

Taze nane yaprağı faydaları açısından iyi bir ödem ve gaz söktürücü olarak ta kullanılır. Tenya ve bağırsak kurtları düşürmek için naneden faydalanabiliriz. Ülser ağrılarına kesin çözüm olarak nane kullanılır. Diğer yandan grip, kuru öksürük, bronşit gibi soğuk algınlıklarını geçirmede ve kuru öksürüğü hafifletmede nane limon bal karışımı kürü bir hayli işe yaramaktadır. Erkeklerde iktidarsızlığa doğal çözüm olduğu da söylenmektedir. Kadınlarda anemi, kansızlığa da iyi gelmektedir.

Özellikle meslek gereği radyasyona maruz kalan kişilerin elektromanyetik ve röntgen ışınlarından kaynaklanan radyasyona çözüm olan (bitkisel çözüm) naneyi bolca taze olarak yemeleri gerekir. Nanenin güneşin zararlı ışınımlarını da absorbe ettiği bilinmektedir. Bu nedenle yaz aylarında güneş kreminize birkaç damla nane yağı damlatmanın hiç bir zararı ve yan etkisi olmaz. Radyoterapi tedavisi görmüş kişilerin tedavi sonrası dönemde vücutta biriken radyasyonu atmaları için 30 gün süreyle günde 10 gram taze nane yemeleri tavsiye edilmektedir.

Nanenin Zararları Neler?

Karaciğer rahatsızlığı olanlar, bilhassa karaciğer enzimleri (ALT, AST, GGT veya ALP) yüksek olanların, siroz veya da karaciğer yetmezliği rahatsızlığı olanların nane tüketiminde aşırıya kaçmamaları gerekiyor. Diğer yenden östrojen baskılayıcı ilaç tedavisi gören hastaların (özellikle meme kanserinde yaygın kullanılan bir takım ilaçlar bu etkiyi yapar) naneyi doktora sorduktan sonra tüketmeleri önerilir. Aksi takdirde tüketilen nanenin östrojeni baskılayan ilacın etkisini sıfıra indirme riski vardır.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 14075
favori
like
share