Ağaç kavunu kabızlığı gideriyor, mide ve kalbi kuvvetlendirip kalp çarpıntısını gideriyor.

Ağaç kavununu veya yaprağını koklamak baş ağrısını geçirip ferahlatırken, yaprakları hazmı kolaylaştırıyor, nefesi rahatlatıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ordu Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, ağaç kavununun mide ve kalbi kuvvetlendirdiğini, kalp çarpıntısını giderdiğini söyledi. Dr. Turan Karadeniz, ağaç kavununun Türkiye'de Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yetiştiğini belirterek, "Ağaç kavununun meyvesi limondan büyük, kalın kabuklu ve sarı renklidir. Tatlı ve ekşi meyveli çeşitleri vardır" dedi.

Ağaç kavununun en ağır turunçgil türü olduğunu, meyvesinin 1-1.5 kilo, bazen 4.5 kiloya kadar çıktığını ifade eden Karadeniz, şunları söyledi: "Meyveler kaba dokulu, gevşek yapılı ve usaresi azdır. Meyveler olgunlaştığında ağaç üzerinde kalmazlar, süratle dökülürler. Turunçgiller içinde soğuğa en hassas olan tür ağaç kavunu olup, dinlenme döneminde -2 derecede zarar görmeye başlar. Yine, ağaç kavunuile limon, kış sonuna doğru havanın ve toprağın ısınmasıyla hemen uyanırlar. Bu durum, turunçgiller içinde ağaç kavunu ile limonun ilkbahar geç soğuklarından en fazla zarar görmesine neden olur."

YARARLARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Karadeniz, ağaç kavununun meyvesi, kabuğu, yaprağı ve çiçeğinden yararlanıldığını kaydederek, "Güney Avrupa ülkelerinde pastacılık, şekerleme, reçel yapımında, çiçek ve yaprakları parfüm sanayinde kullanılmaktadır" diye konuştu.

Ağaç kavununun sağlık açısından çok yararlı bir meyve olduğunu belirten Karadeniz, "Kabızlığı giderir, mide ve ciğerlerin hararetini keser. Mide ve kalbi kuvvetlendirir, kalp çarpıntısını giderir, sıtmaya iyi gelir. Ağaç kavununu veya yaprağını koklamak baş ağrısını geçirir, ferahlatır" dedi.

Ağaç kavununun yapraklarının hazmı kolaylaştırdığını, nefesi rahatlattığına dikkati çeken Karadeniz, şöyle devam etti: "Yaprağı ezilerek suyu balla karıştırılıp günde üç kez birer çorba kaşığı yenirse mesane iltihabına iyi gelir. Çekirdekleri ezilip aç karnına su ile içilirse bağırsak kurtlarını düşürür. Meyvenin kabuğu çiğnenirse ağız kokusunu giderir. Kabuğunun suyu ile yaralar pansuman yapılırsa şifalı gelir. Kabuğu hazmı kolaylaştırır.
Çiçeğini koklamak dimağı kuvvetlendirir. Çiçeği açılmadan toplanır, 5 gün su içerisine bırakılır ve acılığı gidene kadar her gün suyu değiştirilir,sonra balla karıştırılarak marmelat yapılsa, kış mevsiminde soğuk algınlığına, bronşit hastalığına ve nefes darlığına
şifalı gelir."

Karadeniz, kurutulmuş ağaç kavununun güveleri kaçırmak için elbise arasına konulabileceğini de kaydederek, "Yine meyve kabuğu, sirke içinde bir müddet bırakılıp sonra çamaşırlar içine bırakılırsa, güvenin zarar vermesini önler" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 576
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 18.01.2007 13:54
hiç bilmiyordum walla bunları

teşekkürler casper
SU-PERISI Tarih: 17.01.2007 08:01
teşekkürler casper ayrıca agaç kavunu vücuddaki yaglarin erimesini kabuklari etlerin yumusak bir kivama gelmesini saglar.