Akademi Kulak Burun Boğaz Hastanesi Doktoru Mehmet Akdağ, boğazda oluşan gıcıkları balgam yoluyla atmanın boğazda kanamaya yol açacağını söyledi.
Özellikle sigara içen vatandaşların sabahları uyandıklarında boğazlarında oluşan gıcıkları boğazı zorlayarak atmak istediklerini belirten Akademi KBB Hastanesi Doktoru Mehmet Akdağ, bu yüzden boğazda tahriş oluştuğunu ve ciddi sorunlarla karşılaştıklarını söyledi.

Kesinlikle boğazı zorlamamak gerektiğini söyleyen Akdağ, ´Halk arasında gıcık tabir edilen boğazda tahriş hissi bu bölgede oldukça yaygın. Boğazında tahriş hissi olan vatandaşlar boğazı zorlamak suretiyle balgam atmaya çalıştıkları için boğazda kanama, nefes darlığına, yutkunma güçlüğü çekmeye ve beslenme bozukluğuna yol açabiliyor. Özellikle orta yaş kesiminde bu hastalığının daha yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Mide hastalığı, sinüzit, bademcik ve boğaz iltihabı boğazda ve akciğerde tümör sebepli olabilir. Çok hassas olan boğazı kesinlikle zorlamamak gerekir. Boğazı zorlamak yerine az konuşmak ve istirahat etmek gerekir´ dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 13475
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 18.01.2007 13:59
hımm :20: teşekkürler canım
egunes Tarih: 17.01.2007 09:22
Vermiş olduğun bu bilgiler için teşekkür ederim