yüzdeki çillere kesin çözüm - Çillere salatalık maskesi - keten tohumu cilt lekeleri - çillere karşı etkili yöntem - keten tohumu çil leke kür - çillere karşı güneş kremi
imi hanımlar yüzlerindeki çillerden gayet memnundur ve bu çiller ile huzur içerisinde yaşarlar. Aslında çiller kimi insanlara gerçekten çok yakışmakta ve onların çekiciliğini arttırmaktadır. ANcak kimileri ise çillerinden hiç haz almazlar. Tabi çilleri yok etmek aslında çok kolay bir şey değil. Bunun sebebi yüzdeki çillerin cildin aşırı miktarda pigment üretmesinden kaynaklanıyor. Ancak çillere iyi gelen çözümler de yok değil. Çil kremleri çil izlerini geçirebiliyor veya kısmen hafifletiyor. Ayrıca lazer vb ışın tedavileri ile de ciltteki pigmentler dağıtılabiliyor ve çil izlerinden insanlar kurtulabiliyor.

Çiller; ciltte görülen ve cildin gereğinden fazla bir miktarda ultraviyole veya güneş ışınları ile temas etmesi neticesinde ortaya çıkan cilt lekeleri’dir. Çil lekeleri ufak bir çapa sahiptirler ve daha çok, lokalize güneş yanıklarına benzetilebilir ve ekseriyetle sarışın veya kızıl saçlılarda görülen melanin pigmenti birikimidir.

Çiller organizmanın cildi ültraviyole güneş ışınlarından korumak için verdiği doğal tepki sonucu ortaya çıkarlar. Soğuk aylarda organizma güneş ışınları etkisiz olduğundan bu kadar güçlü korumaya gerek duymaz ve bu nedenledir ki, çiller genellikle ilkbahar ve yaz aylarında kendilerini gösterirler.
Korunma ve Tedavi Yöntemleri: Bu aylarda insanların cildini güneş kremleri, gözlükler, şapkalarla güneşten koruması, en sıcak saatlerde direk güneş ışınlarına maruz kalmamak için güneşe çıkmamaları gereklidir. Bütün bu koruma önlemlerine rağmen çiller artık oluştuysa onlardan kurtulmak için bir takım işlemler yapılabilir.

Çillerden kurtulmak için yaygın olarak kullanılan doğal tedavi yöntemleri yanında tıbbi çözümleri de vardır. Lazer tedavisi, kriyoterapi (dondurarak tedavi), hydroquinone gibi. Alternatif tedavi yöntemlerini ilk başta tercih edilmesinin nedeni ekonomik ve doğal olmalarıdır. Çillerle savaş kolay değildir, hemen pes edilmemesi gerekir.

Cilt lekelerinin tedavi tarihi çok eski dönemlere uzanıyor. Eski Mısır ve Yunanistan’da bunun için çeşitli yöntemler kullanıldığı bilinmektedir. Yüzyılların yöntemleri nesilden nesle aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Eski dönemlerden beri karahindiba ve yaban turpunun koyu cilt rengini açtığı ve pigment lekelerini iyileştiği bilinmektedir. Daha sonra bu bitkilere salatalık ve limon da eklenmiştir.
Bu bitkilerde bulunan maddeler derinin altına geçip, koyu pigmenti etkisizleştirerek cildi temizlemektedir. Aynı zamanda meyvelerde meyve asidi bulunmaktadır. Bu meyve asidi kozmetolojide kimyasal peeling olarak kullanılmaktadır ve gençleştirici kremlerin içeriğini oluşturur.

Diğer yandan bitkisel çözüm kürleri ile de çiller geçirilebiliyor. Bu noktada çok sayıda çil lekelerini tedavi edici özelliği olan bitkisel kür tarifleri aklınıza gelebilir. Bizler de çillere bitkisel çözüm kürlerini sizler için bir araya getirdik.

ÇİLLERE DOĞAL KÜRLER VE BİTKİSEL ÇÖZÜMLER-Çil lekeleri için cilt bakımı maskeleri ve bitkisel çözümler, doğal kürler:

Malzeme: Keten tohumu

Uygulama: Keten tohumunu kaynatın, suyu ile cilde masaj yaparak çillere ve lekelere maske olarak uygulayın.

Ev koşullarında doğanın insanlara hediye ettiği bu bitkileri kullanılabilir; karaturp (yaban turpu), karahindiba ve salatalık. En basit yöntem salatalık maskesidir. Taze sebzeleri temizlenerek, dilimlenip yüze yerleştirilir. Bir başka, daha etkili bir yöntem de, salatalığı rendeleyip suyunu elde etmek ve bu suyu kullanmaktır.

Taze sıkılmış limon suyunun da iyi geldiği söylenmektedir. Yalnız ihtiva ettiği asit nedeniyle cildi tahriş edici özelliği bulunduğundan dolayı en fazla 20 dakika tutulabilir. Sonra maske çıkarılmalıdır. Daha az etkili yöntemler olarak ise çilek, frenk üzümü, domates maskeleridir. Bu ürünleri hafif dereceli limon suyu veya ıhlamur çiçeği suyu (bir bardak kaynayan suya bir yemek kaşığı ıhlamur) ile çıkarmanız önerilir. Sebze ve meyveler taze, mevsiminde ve hormonsuz olmalıdır.

Doğal Çil İlacı Formülü:

1. 1 adet salatalık.
2. Bir çay bardağı süt.
3. Gül suyu
Hazırlanışı:

1 tane salatalığı 1 çay bardağı çiğ sütün içine doğrayın. Salatalığı bir tülbent ile iyice sıkılarak özünün süte geçmesini sağlayın.
Yaklaşık 2 saat bekletin. Daha sonra süzün.
Karışımımız kullanıma hazır. Şimdi sütü ile yüzünüze yedirerek pamukla pansuman yapın.
20-25 dakika bakleyip yüzünüzü bol ılık su ile yıkayın.
Gül suyu ile ise sabah ve akşamları cildinizi temizleyin.

Not:
10-15 gün devam ettiğinizde yüzünüzdeki çillerin geçtiğini göreceksiniz.

- Sebze ve meyve maskeleri uygulayın. (kayısı, çilek, salatalık gibi)

- Taze krema maskesi uygulayın. Bu maskeyi uyguladıktan sonra tamamen temizlemeyin: ince, yumuşak bir kağıt mendil ile hafifçe sildikten sonra cildinize nemlendirici sürün.

- Maydanoz suyunu eşit miktarda limon ve portakal suyuyla karıştırarak nemlendirici kreminizden önce uygulayın. Çillerinizin kaybolmasına yardımcı olacaktır.

- C vitamini açısından zengin besinler tüketin. Böylece güneşe karşı cildinizi güçlendirmiş olursunuz.

İlk bakım maskesinden sonra bütün çiller yok olmaz. Bunun için 2-3 haftalık “maskeleme” gerekir. Nadiren de olsa sonuç olarak çillerin olduğu kısmın daha açık kaldığı bir sonuç ortaya çıkabilir. Bu etkiyi ortadan kaldırmak için oto bronzlaşma ürünleri kullanılır. Bu ürünler cilde uygulanır ve cilt eşit bir renk alır.

Bu işlemlerde sonra güneşten korunmak için mutlaka losyon ve kremler kullanılmalıdır. Cilt güneşe karşı oldukça hassaslaşmış olabilir, hatta sonbahar güneşi bile yeniden çillerin oluşmasına neden olabilir, dikkatli olunmalıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 13381
favori
like
share