15 yaşındayım boyum nasıl uzar - boy uzatma yöntemleri - sporun boy uzatmadaki etkisi - boy uzaması için bilinçli spor - boy uzamasında neler etkiliSpor Boy uzatır mı?“Spor Boy uzatır mı?” sorunu her zaman merak edilen bir konudur. Genetik olarak boy uzunluğu %75′tir, geriye kalan %25 gibi bir kısım ile çevresel etmenlerle alakalıdır(basketbol oynamak gibi). Futbol oynamak boy uzatmaz veya kısaltmaz sadece %75 lik alanla boyunuz uzayabilir. Basketbol oynayarak ve düzenli besin kaynaklarından faydalanarak %25 kısım ile çok büyük bir fark yapabilirsiniz. Spor tek başına bir işe yaramaz. Sporun yanın da sağlıklı ve düzenli bir hayatıda uygulamanız gerek. Aynı zamanda kısa kalacağım gibi sorunları kafanızdan çıkarıp kendinizi ruhsal olarakta hazırlamanız gerekir. Halter gibi sporlar boy uzatmasını engelliye bilmektedir. İşte bu yüzden fazla ağır olmuyan sporları tecih etmelisiniz (basketbol, voleybol, yüzme gibi…).


Soru:
Benim aslında boyum kısa sayılmaz ancak yaptığım spor nedeniyle çok cüsseli ve çok uzun olmam gerekiyor. (185+) Benim boyum ise sabahları 176 akşamları 175cm kilom 73-75 arası Her gün spor yapıyor, 1 litre süt içiyor, multivitamin alıyor ve sölediğiniz her türlü uzama önerilerinize uyuyorum. Küçükleğümden beri iyi besleniyorum. Benim spor hayatım açısından boyumun daha ne kadar uzayacağı çok ama çok önemli.Lütfen bana daha ne kadar uzayabileceğimin bir tahminini yaparmısınız.
Yaş:15
Baba boyu:180cm
Anne 158 cm
Ergeniliğe 13 yaşımda girdim. (Henüz tam olarak sakalım çıkmıyor ama tüyler ve bıyık var. testesteron’un boy ile alakası olduğu için yazdım.)


Cevap:
Yaşın ve küçüklüğünden beri spor ve sağlıklı beslenmeye uyduğundan diğer insanlara göre daha şanslısın. Ancak yaptığın sporda ağırlık kaldırma çalışmaların fazla ise boyuna olumsuz etki edebilir. Ancak yinede boyunun hala en az 3-4 cm uzama şansı var.

Not: Boyun sabah ve akşam ölçümü sırasında farklılıklar olması gayet doğaldır.


Soru:(bayan)
benim boyum 1,58.hedefi 1,70 olmak.sütü yaklaşık 1 senedir içmiyorum.babamın boyu yaklaşık 1,65 in üstü,annemin ki de 1,55 vardır.uzama kürleri işe yarıyor musur?uzamak için neler yapabilirim?


Cevap:
Bu yaştan sonra ve kız olmanızın yanı sıra aile boyunun etkisi ile 12 cm gibi bir uzama yapmanı imkansıza yakın redece zor.


Soru:
Vucut geliştirmeye gidiyorum boyum için sorun olur mu? Yaşım 15.

Cevap:
Fazla ağır hareketler yaparsan zararlı olabilir. Onun dışında esneme hareketleri yapar kemiklere fazla basınç uygulamazsan yararlı bilene olabilir.


Soru:
ben 13 yaşımdan gün alıyorum yani 12 yaşımı tam olarak doldurdum ve 1.65 boyundayım
annem=1.65
babam=1.85 boyunda benim boyum büyüyünce ortalama ne kadar olur? (1.80 olabilme ihtimalim var mı?)

Cevap:
Kızlar lise döneminde pek fazla uzama göstermezler bu nedenle 1.80 olma şansın pek yok. Tabi bir doktora görünürsen hala uzama gözüküyor yada geç ergenliğe girdiysen yinede bu ihtimal bulunmaktadır. Tabi bunlar yoksa bu yaştan sonra 5 ile 10 cm arası bir uzama görülebilir.


Soru:
acaba yuzme boy uzatırmı?

Cevap:
Yuzme tek başına boy uzatmaz ama boy uzamasına büyük katkısı vardır. Yüzme ile beraber düzgün belenme ve uyku büyük etkiler sağlayabilir.


Soru:
benimde kendimce boy sorunum var 18 yaşıma gireli 10 gün felan oldu boyum 1.78 annemin boyu 1.58 babamın boyu 1.81 ben acaba 3-4 cm daha uzayabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum…


Cevap:
Boy uzatma egzersizleri ve en az 9 saat uyku ile mümkün. Hatta daha fazla bir uzama bile olabilir.


Soru:
ben 18 yaşındayım ve boyum 1.68 kilo: 57 düzenli olarak süt tüketmeye ve doktor konturolünde vitamin hapları kullanmaya başladım günlük 100 tane şınav çekiyorum boy uzamasına bir etkisi olurmu ve bundan sonra ne kadar daha uzar boyum…
şimdiden teşekkürler…

Cevap:
Şınavın boy uzamasına bir etkisi olacağını sanmıyorum. Onun yerine mekik çekip ip atlaman daha yararlı olacaktır. Aile boyunu vermediğinde de uzama miktarını tahmin edemem etsemde büyük ihtimal yanlış çıkar.


Soru:
Ben 18 Yaşıma 2.5 Ay Sonra Gireceğim.
Boyum 1.74 Basketbola Başladım Haftada 5 gün 3-4 saat basketbol oynuyorum.
Ayrıca Evde Barfix Demirim Var Sürekli Esnemeye Çalışoyorum.
Günde Bir Kaç Bardak Süt İçmeye Ve Yoğurt yemeye özen gösteriyorum.
Acaba Daha Uzama Şansım Var mıdır ?
İdealimdeki Boy 1.80 Düzenli Egzersizlerle Sizce Hedefime Ulaşabilirmiyim ?

Annemin Boyu=1.65
Babamın Boyu=1.68

Cevap:
Malesef ayle boyu ve yaşınızdan dolayı çok zor. Zaten genetik boy ve çevresel etmenlerden oluşacak uzamanızı neredeyse tamamlamışsınız. Ancak yine 3-4 cm uzamanıza etki edebilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1840
favori
like
share