Blood Diamond

Vizyona Giriş Tarihi
02.02.2007

Türü
Aksiyon

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
138 dakika - 2006

Yönetmeni
Edward Zwick

Oyuncular
Leonardo DiCaprio
Djimon Hounsou
Jennifer Connelly
Kagiso Kuypers

Senaryo
Charles Leavitt

Müzik
James Newton Howard

Görüntü Yönetmeni
Eduardo Serra


Bir elmasın peşinde üç hayat, üç amaç...

1990larda Sierra Leonede gelişmekte olan karmaşa ve iç savaşın fon oluşturduğu Kanlı Elmas, Zimbabweli eski kiralık asker Danny Archer ile Mendeli balıkçı Solomon Vandynin hikayesi... Her ikisi de Afrikalı olan bu iki adamın geçmişleri ve yaşam şartları tümüyle farklıdır. Hayatlarını değiştirebilecek pembe bir elması bulmak amacıyla çıktıkları serüvende, yazgıları kesişir.

Ailesinden koparılan ve elmas madenlerinde çalışmaya zorlanan Solomon, bu olağanüstü mücevheri bulur ve büyük bir risk alarak saklar. Yakalanırsa anında öldürüleceğinin farkındadır. Ama aynı zamanda, elmasın hem hayatlarını mülteci olarak sürdüren karısını ve çocuklarını bu hayattan kurtarmak için gerekli şartları sağlayacağını, hem de çocuk asker olarak daha kötü bir kaderin pençesinde olan oğlu Diayı kurtaracağını bilmektedir.

Geçimini elmas karşılığı silah ticareti yaparak sağlayan Archer, kaçakçılık nedeniyle hapiste yattığı sırada Solomonun sakladığı elmastan haberdar olur. Böyle bir elmasın hayatta bir kez bulunacağını ve onu hem Afrikadan, hem de şiddet ve yozlaşmayla dolu oyundan uzaklaşmasını garantileyecek kadar değerli olduğunun farkındadır.

Bu noktada devreye, elmasların ardındaki gerçeği açığa vurmak, kâr etmeyi ilkelere tercih eden elmas sektörü liderlerinin ipliğini pazara çıkarmak için Sierra Leonede olan Amerikalı idealist gazeteci Maddy Bowen girer. Yazacağı makale için kaynak olarak Archera ihtiyaç duymaktadır; ama kısa zamanda asıl Archerın ona muhtaç olduğu anlaşılır.

Ve Archer ile Solomon, Bowenın yardımıyla, asilerin hakimiyetindeki topraklara doğru bir yolculuğa çıkarlar...

Edward Zwickin yönettiği aksiyon dram Kanlı Elmasın başrollerini Oscar adayı Leonardo DiCaprio (Danny Archer), Oscar ödüllü Jennifer Connelly (Solomon Vandy) ve Oscar adayı Djimon Hounsou (Solomon Vandy) paylaşıyor. Filmin senaryosunu Charles Leavitt, hikayesini ise Leavitt ve C. Gaby Mitchell birlikte kaleme almış. Görüntü yönetmenliğini Eduardo Serranın yaptığı Kanlı Elmas, Güney Afrika ve Mozambikte çekilmiş. Filmin müziklerini James Newton Howard hazırlamış.

Yönetmen Edward Zwick, Benim için bu film, neyin değerli olduğunu anlatıyor, diyor ve devam ediyor: Birine göre bu bir taş olabilir; başka biri için bu bir dergide okuduğu hikayedir; bir diğeri içinse bir çocuk Değerli bir elmas bulmayı saplantı haline getirmiş biriyle, oğlunu bulmak için hayatını tehlikeye atan birinin yanyana gelmesi bu filmin nabzı oluyor.

Savaş elmasları, savaştaki ülkelerden kaçırılan taşlar. Daha fazla silah almak, ölü sayısını arttırmak ve bölgenin yıkımını hızlandırmak için kullanılıyorlar. Dünya satışının küçük bir yüzdesini oluştursalar da, milyarlarca dolarlık bir endüstri; küçücük bir pay bile milyonlar değerinde ve bu parayla sayısız silah alınabiliyor. Bu nedenle 1990ların sonunda Global Witness, Partnership Africa-Canada ve Amnesty International gibi sivil toplum kuruluşlarından gelen kişiler, bu krizi kamuoyunun gözü önüne getirmek için onlara kanlı elmaslar adını vermiş.

[youtube]vo1ms--2UQs[/youtube]

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1475
favori
like
share
dddkkk Tarih: 07.12.2007 10:01
.....
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 16:35
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
arwen Tarih: 13.03.2007 18:31
bunuda haftasonu izledim.
Leonardo DiCaprio 'nun duyguları bu derece yansıtabileceğini hiç düşünmemiştim..
konu olarakta önemli..
dünyadaki zengin ülkelerin yeraltı kaynakları güçlü olan yoksul halklara uyguladığı politikalar ve savaş..
ve bu yzden yokolan masum insanlar..
kafaları yıkanan çocuklar ..hemde babasına silah çekebilecek kadar...
Oscar almaması hiç umrumda değil zaten o ödül ne kadar adilce veriliyor bilinmez ancak bu film birşeylerin sorgulanması adına unutmulmayacak filmeler arasına girmeye adaydır ''bence'' :5:
oguzhan_ Tarih: 23.02.2007 18:24
çok guzel bi filmdi herkese tavsiye ederim

paylaşım için teşekkürler
eskitoprak Tarih: 19.02.2007 11:17
tesekkurler bilgiler icin
eems34 Tarih: 18.02.2007 21:15
ben ızledım bu fılmı cok guzel

kesınlıkle tavsıye edıyorum
akin42 Tarih: 07.02.2007 18:31
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
SoN-GüL Tarih: 20.01.2007 13:59
Leonardonun tüm filmleri izlenmeye deger..

yüregine saglik
missx Tarih: 19.01.2007 13:35
oscarlı oyuncular olduğuna göre kaliteli bir filmdir..