Yoğun çalışma temposu, gelecek kaygısı ve büyükşehir karmaşası gibi etkenlerle modern toplumların temel sorunlarından biri haline gelen stresle başetmek mümkün!

Türk Kalp Vakfı Nörokardiyoloji Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Kemal Bayülkem; 'nükleer enerji'ye benzettiği stresle baş edebilmenin 'altıgen kuralı' ile mümkün olabileceğini söylüyor ve şu bilgileri veriyor: "Strese karşı geliştirilen en iyi yöntemler arasında gösterilen altıgen kuralında; altıgenin her köşesinde, mutlaka uygulanması gereken bazı öneriler bulunuyor. Birinci köşede problemin belirlenmesi ve geri çekilerek istirahat edilmesi öneriliyor. " Bayülkem, altıgen kuralının en önemli aşamasını ise son köşenin oluşturduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamlıyor:

ÇİÇEK EKİN

"Eğlenme olarak belirtilen bu noktada, kişinin boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmesi öneriliyor. Şiir yazmak, balkonda ya da bahçede çiçek yetiştirmek, resim yapmak, doğayı ve mehtabı izlemek, boş vakitleri hafif spor ve müzikle değerlendirmek strese karşı savunma mekanizması oluşturulabilir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 533
favori
like
share
suskun_storm Tarih: 29.01.2007 18:49
Teşekkürler özlem..

dikkate alınması gereken bilgiler
SU-PERISI Tarih: 20.01.2007 12:44
paylaşımın için teşekkürler özlemcigim