şivlilik nedir - 2012 şivlilik - selçuklu belediyesinin şivlilik hazırlıkları - şivlilik günü ne zaman
Selçuklu Belediyesi, şivliliği düzenleyeceği fener alayıyla kutlayacak
Selçuklu Belediyesi, çocukların şivlilik ve fener alayı kutlama sevincine ortak olacak. Üç ayların başlamasıyla birlikte oluşan manevi atmosferin içinde yer alan çocukların, şivlilik ve fener alayı kutlamasına, düzenlediği organizasyonla Selçuklu Belediyesi de katkıda bulunacak.

ŞİVLİLİK VE FENER ALAYI
Şivlilik, Konya’da çocuklar tarafından üç ayların başlangıcında kutlanan, önemli bir “somut olmayan kültür mirası”dır. Regaib kandili günü sabahın erken saatlerinden itibaren guruplar halinde toplanan çocuklar, tek tek evlerin kapılarını çalarak, açılan kapıdan kendilerine uzatılan kuru üzüm, nohut, şeker, çikolata vb. yiyeceklerle ellerindeki poşetleri öğle saatlerine kadar doldurmaya çalışır. Çocuklar, şivlilik gezisi sırasında ise şu maniyi koro halinde söyler: Şivli şivli şişirmiş/Erken kalkan pişirmiş/ İki çörek bir börek/Bize namazlık gerek/ Şivliliiik...
Konya’da, şivlilikle birlikte üç ayların başlaması nedeniyle fener alayları da düzenlenir. Fener alaylarına çocuklarla birlikte zaman zaman anne babalar da eşlik eder. Akşam saatlerinde, içinde mum yanan rengarenk kağıt fenerlerini alan çocuklar, gruplar halinde gezip oynarken, gençler yaktıkları otomobil lastiğinin ateşinden atlayarak eğlenir.

FENER ALAYI DÜZENLEYECEK

Selçuklu Belediyesi, bu yıl şivlilik ve feneralayının daha kapsamlı kutlanması için etkinlik organize etti. 23 Mayıs Çarşamba günü saat 20.00’de Selçuklu Belediyesi önünde yapılacak etkinlikte çocuklara fener dağıtılacak ve fener alayı yürüyüşü yapılacak. Daha sonra İllizyon ve Hacivat Karagöz gösterileri yer alacak. Hem çevreye hem insan sağlığına zarar veren lastiklerin yakılması yerine, yüzlerce led ışıklı balonlar havaya uçurularak gökyüzünde görsellik sağlanacak. Şivlilik ve fener alayı kutlamalarına katılanlara mini poşetlerde şivlilik ikramı yapılacak.

GELENEK DAHA GÜÇLÜ YAŞATILACAK

Konya kültüründe önemli bir yeri olan şivlilik ve feneralayı organizasyonuyla Selçuklu Belediyesi’nin, kurumsal olarak bu geleneğin daha güçlü şekilde yaşatılmasına katkı sağlamayı amaçladığı belirtildi. Şivlilik ve fener alayı etkinliğine tüm Konya halkının davetli olduğu belirtildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1137
favori
like
share