Ağız sağlığı uzmanları, bebeklerde yanlış ve zamansız kullanılan biberon ve emziğin, bebeğin dişlerini erken çürüttüğü konsunda aileleri uyarıyor. Ağızda biriken süt ve emziğe sürülen tatlandırıcılar bebeklerin dişlerinde çürümeye neden oluyor. Yaşamımızın en önemli varlıkları olan çocuklarımızın her türlü sağlık problemleri aileleri üzer. Toplumumuz tarafından ağız sağlığına çok önem verilmediği yapılan araştırmalar tarafından ortaya çıksada, uzmanlar ağız sağlığı bilincinin önemine dikkat çekerek aileleri bu konuda uyarıyor. Özellikle bebeklerde ilk çıkan dişlerin (süt dişi), temizliğine ve bakımına özen gösterilmesine dikkat çekiyor. Süt dişlerin, sonradan yerine gelecek olan ana dişler için hazırlık olduğunu belirten uzmanlar, bazı bebeklerde sürer sürmez çıkan dişlerin üzerinde kahverengi dişler oluştuğunu ve bu lekelerin diş çürükleri olduğunu ve diş doktorları tarafından tedavi edilmeleri gerektiğini belirtiyor.

Uzmanlar, "Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının nedeni de biberon çürüğü adı verilen çürükler olduğunu ve bebek beslenmesinde en önemli olan anne sütü yada inek sütü doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir" şeklinde aileleri uyarıyor. Bebeklerde meydana gelen diş çürüklerinin tedavisinin çok güç olduğundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, biberon çürüğünden korrunmak için şu önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Bebeği ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin.
Beslendikten sonra uyutmamaya çalışın.
Biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.
Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirin.
İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile dişlerini silerek temizleyin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 447
favori
like
share