Bilim adamları, beyinde bir insanın bencil ya da fedakar olup olmadığını gösteren bölümü buldu


Amerikalı bilim adamları, karşılık beklemeksizin diğer insanlara yardım etme eğilimi olarak tanımlanan fedakarlığın, beynin "posterior superior temporal sulcus" bölgesiyle bağlantılı olduğunu saptadılar.

Duke Üniversitesi Tıp Merkezi bilim adamları, 45 gönüllü üzerinde fMRI ile beyin taraması yaparak, beynin belli bir bölgesindeki faaliyetin fedakarlık tutumunu gösterdiğini tespit etiler.

Fedakarlık ölçüsünü saptamak için, deneklerden (bir yardım kuruluşu veya kendileri için para kazandıkları) bilgisayar oyunları oynamaları istendi. Bu esnada deneklerin beyin taramaları yapıldı. Bunun yanı sıra deneklere fedakarca veya bencilce davranışları hakkında sorular soruldu.

Araştırma ekibinin başkanı Scott Huettel, "Beynin bu bölgesinin görevini anlamak, ille de Rahibe Therasa gibi insanları neyin harekete geçirdiğini tam olarak anlamamızı sağlamasa da araştırma, fedakarlık gibi önemli bir toplumsal davranışın kökenleri konusunda ipucu verebilir" dedi.

Araştırmanın önemli sonuçları olabileceğini belirten bilim adamları, bundan sonra beynin bu bölgesinin yaşamın ilk yıllarında gelişimini araştırmaya çalışacaklarını belirttiler. Bilim adamları, buradan elde edecekleri bilginin, fedakarlık eğiliminin nasıl ortaya çıktığını saptamada yardımcı olabileceğini söylediler.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 502
favori
like
share
behsat Tarih: 23.01.2007 07:28
daha bu bedende nelere rastlayağımız belli değil :89:
doktoruydu Tarih: 22.01.2007 14:35
elinize sağlık....
SU-PERISI Tarih: 22.01.2007 14:13
paylaşımın için teşekkürler özlem