Trend belirleyici 'Trends Journal' dergisi, en hızlı yaygınlaşan ve büyüyen işkollarını belirleyip, geleceğin en popüler 10 mesleğini seçti.

Deneyim Tasarımcısı

Perakende sektöründe çalışan bu yetenekli kişiler özellikle mağazalara gelen müşterilerin etkilenmesi üzerine odaklanıyor. Bunun içine çekici duvar boyalarının kullanılması, pencerelerin doğru yerlere açılması giriyor. Mağazada belli bir atmosfer yaratılarak, satılmak istenen eşyanın müşteri gözünde çekici olması sağlanmaya çalışılıyor.

Tıbbi Araştırmalar

Tıp, senelerden beri en popüler meslekler listesinde ilk sıralarda... İnsan ömrü uzarken, Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklarla savaşmak için gerekli araştırmaları yapanlar ise, tıbbın en popüler isimleri.

Web Tasarımcısı

İnternet üzerinde kendine ait bir sitesi olmayan şirketler artık müşteriler tarafından yeterince ciddiye alınmıyor. O yüzden her şirketin, her organizasyonun kendine ait bir sitesi olması gerekiyor. Bu da web tasarımcılarının gittikçe daha büyük bir öneme sahip olmasını sağlıyor

İnternet Güvenliği

İnternet üzerinde kişisel bilgilerin çok rahat kullanılması yüzünden güvenlik programları, gelecekte bu işle uğraşanlara inanılmaz paralar kazandıracak.

Şehir Planlayıcısı

Nüfusun artması, şehirlerde hayatı zorlaştırıyor. Her türlü etkinliğin ve yerleşim bölgelerinin detaylı planlanmasını sağlamak zorlaşıyor. Bu yüzden dünya çapında birçok şehir yeniden planlanmaya ihtiyaç duyuyor.

Medya Promosyoncusu

Bu mesleği normal halkla ilişkilerle karıştırmamak lazım. Sadece dedikodu, kulaktan dolma bilgilerin yayılmasını sağlamaktan ibaret. Özellikle internet yeni çalışma alanları. Böylece bir ürün piyasaya çıkmadan bile genel tüketici tarafından tanınmış oluyor.

Yetenek Avcıları

Eğlence dünyasının ihtiyacı olan yeni yüzleri ortaya çıkarmak... Bu iş basit görünmesine rağmen birçok neslin eğlence kültürünün ve tüketim eğiliminin şekillenmesini de sağlıyor.

Satın Alma Ajanları

Özellikle büyük mağazaların nelere ihtiyacı olduğunu, hangi ürünlere raflarında yer vermesi gerektiğini, hangi ürünlerin yeterince müşteri bulamayacağını belirleyen kişiler...

Sanat Yönetmenleri

Işık, boya, kamera... Tüm bunları yönetebilen. Hem sanatçı bir kişilik hem de popüler kültüre eğilim gerektiriyor.

Haber Analistleri

İnternet muhabirler için yeni bir çalışma alanını da ortaya çıkardı. İnternet üzerinde yeni tartışma alanları, haber merkezleri kuruldu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3964
favori
like
share
mozkaradas Tarih: 19.02.2007 16:51
Bence geleceğin en gözde mesleği diyetisyenlik;
türkiyede yapılan araştırmaya göre her yıl obezite %10 artmaktaymış (sadece bayanlar değil),
düşünün yani 2 yılda bir 1milyon obez. bayaa gözde bir meslek olur. :46:
akin42 Tarih: 08.02.2007 11:40
paylaşım için teşekkürler
AndroMeda Tarih: 08.02.2007 05:03
[COLOR=orangered]yahu bu meslekler içinde bence eksik olanlarda var. mesela network yöneticiliği en iyi ve en geçerli meslektir. neden diye soracak olursanız şöyle diyeyim. günümüzde bütün şirketler işlerini dijital ortama taşıdılar ve en küçük bir şirkette bile basitte olsa mutlaka network var ve bunu yönetecek birisine ihtiyaç olur. büyük şirketlerdeki networkleri varın siz düşünün...


bu arada bende MCSE (network yöneticisi) yim :5:
bianca Tarih: 27.01.2007 17:48
bu arada öğretmenlikte okuyom...
bianca Tarih: 27.01.2007 17:48
ben mesleğimden memnunum hiç bir şekilde başka bir meslek istemem açıkçası :186:
eskitoprak Tarih: 27.01.2007 13:03
tesekkurler bilgi icin
-haSan- Tarih: 27.01.2007 03:39
benim okulum bittikden sonra, İnternet Güvenliği ye devam edemeyi düsünüyorum
CADIKIZ Tarih: 24.01.2007 14:04
hicbiride bana gore bir meslek degil,hem boyle bir meslegimde olsun istemem..
ben neolursa olsun isimi cok seviyorum :85:
kurtjara Tarih: 24.01.2007 12:17
Daha düne kadar bizim meslek en revaçta olan meslekti, aradan 20-25 sene geçince mesleklerde değişiyor... :79: